Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vanhasta taloyhtiöstä asunnon ostoa harkitseville tärkeä muistutus – tämä jokaisen tulisi tietää

3:08Näin korkojen nousu vaikuttaa asuntojen hintoihinNäin korkojen nousu vaikuttaa asuntojen hintoihin.
Julkaistu 17.06.2022 06:04

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Vanhasta taloyhtiöstä asunnon ostamista pohtivan kannattaa ottaa huolella selvää asioista. 

Asunnon ostamista harkitsevan kannattaa aina selvittää huolellisesti taloyhtiön korjaushistoria ja suunnitteilla olevat korjausinvestoinnit olemalla yhteydessä isännöitsijään tai taloyhtiön hallitukseen, muistutetaan Säästöpankkiryhmään kuuluvien Sp-Kodin ja Nooa Säästöpankin yhteisessä tiedotteessa.

– Jokaisen vanhasta yhtiöstä asunnon ostamista harkitsevan tulisi ymmärtää, ettei korjausvelan suuruus välttämättä näy isännöitsijäntodistuksessa tai taloyhtiön tase- ja tilinpäätöstiedoissa, Nooa Säästöpankin toimitusjohtaja Esa Jäntti sanoo tiedotteessa.

Lue myös: Hallitus haluaa estää yli 30 vuoden asuntolainat, enimmäismäärää kotitalouksien lainoille ei tulossa

Ajan käyttäminen taloyhtiön taloustilanteen, hallinto- ja päätöksentekotapojen sekä mahdollisten osakasriitojen ja oikeudenkäyntien selvittämiseen onkin Sp-Kodin toimitusjohtajan Jukka Rantasen mukaan fiksua.

– Näillä kaikilla on merkitystä paitsi tuleviin mahdollisiin ylimääräisiin asumisen kustannuksiin, myös asunnon myytävyyteen ja hintaan myöhemmin, Rantanen sanoo tiedotteessa.

"Kymmenen vuoden suunnitelma auttaisi asunnonostajaa"

Rantanen ja Jäntti toteavatkin tiedotteessa kannattavansa taloyhtiöiltä vaadittavan kunnossapitotarveselvityksen eli PTS:n pidentämistä nykyisestä viidestä vuodesta kymmeneen vuoteen. Heidän mielestään myös korjausten arvioidut kustannukset pitäisi näkyä PTS:ssä.

– Isojen korjausten aikatauluttaminen kymmenelle vuodelle ja hyvissä ajoin tiedossa oleva arvio tulevista korjauskustannuksista helpottaisivat tuleviin korjauksiin varautumista taloyhtiöissä. Kymmenen vuoden suunnitelma auttaisi asunnonostajaa ja osakkaita oman talouden pitkäjänteisessä suunnittelussa, ja helpottaisi pankkeja vakuusnäkymien arvioinnissa, Jäntti sanoo.

Lue myös: OP-ryhmä kertoo asuntokaupan rauhoittuneen selvästi

Jäntti ja Rantanen pohtivat tiedotteessa myös talouteen, kuntoon ja korjausvelkaan perustuvaa kuntoluokitusta taloyhtiöille. He katsovat, että virallinen luokitus voisi helpottaa sekä asunnonostajan päätöksentekoa että välittäjän työtä myyntiin tulevan kohteen hinnan arvioinnissa. He arvioivat avoimuuden lisäävän yhtiöiden korjaushalukkuutta.

– Korjauksista päättäminen helpottuisi, korjausvelka alkaisi pikku hiljaa laskea ja kiinteistöistä alettaisiin pitää parempaa huolta. Tämä taas vaikuttaisi suoraan positiivisesti asuntojen arvoon ja helpottaisi myyntiä.

Lue myös: Asuntojen hinnat nousivat korkojen noususta ja Venäjän hyökkäyksestä huolimatta

Lisää aiheesta:

Elpyykö asuntokauppa keväällä? Niin kiinteistönvälittäjät uskaltavat odottaaPankki varoittelee roimista hoitovastikkeiden korotuksista: "Noin puolet taloyhtiöistä elää kädestä suuhun"Asunnonostaja, kiinnitä huomiota näihin asioihin – asunnon arvon säilymisen kannalta nousee esille yksi merkittävä tekijäNämä tekijät vaikuttavat asunnon arvon säilymiseen – "Nyt entistäkin tärkeämpää"Taloyhtiöissä ymmärretään remontteihin varautumisen päälle – silti vain kolmannes hyödyntää varautumista helpottavan keinonYhä useammassa taloyhtiössä liki välttämätön remontti jää tekemättä rahan takia, ja se tulee näkymään karusti – "Asuntojen purkamiset lisääntyvät"
TaloyhtiötOmistusasuminenAsuminenVuokra-asuminenRakentaminenKauppalehtiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Taloyhtiöt
  • 24.7.12:50
    Asuminen

    Saako parvekkeelle asentaa ilmalämpöpumpun? Yksi asia pitää muistaa

  • 19.6.15:45
    Asuminen

    Jatkuva grillaus tai paljussa nakuilu voivat koetella naapurisuhteita – mikä on sallittua?

  • 2.6.20:08
    Asuminen

    Saako taloyhtiön pihalla grillata? Lakiasiantuntija kertoo, mitä saa ja mitä ei saa tehdä

  • 14.5.18:50
    Asuminen

    Rahoitusvaikeudet piinaavat taloyhtiöitä – putkiremontti voi jäädä tekemättä

  • 6.5.06:29
    Omistusasuminen

    "Sitten on liian myöhäistä" – osakas, ethän jätä yhtiökokousta väliin?