Vancouverin hopeamitalisti Piiroinen Ylelle: En lähde pipeen turistiksi

Peetu Piiroinen
Peetu PiiroinenEPA
Julkaistu 08.02.2014 12:34(Päivitetty 08.02.2014 12:35)

Suomella oli mitalitoiveita heti Sotshin olympialaisten ensimmäisessä mitalimittelössä. Peetu Piiroinen sijoittui lumilautailun slopestylen finaalissa seitsemänneksi ja Roope Tonteri oli 11:s.

25-vuotias Piiroinen oli olympialaisissa jo neljä vuotta sitten ja tuolloin hän voitti halfpipessa olympiahopeaa. Hänet on nimetty Suomen pipe-joukkueeseen nytkin, mutta kisaaminen ei ole itsestäänselvää.

– En ole vielä ihan satavarma laskenko sitä. Käyn harjoituksissa katsomassa jos se kulkee. Jos saan vedettyä hyvän runin, niin kyllä sitten sen lasken, Piiroinen sanoi Ylen haastattelussa.

– Jos en saa mitään aikaan, niin en halua olla mikään kisaturisti. Jos tietää, ettei ole minkäänlaisia saumoja, niin en sitten halua mennä laskemaan, hän jatkoi.

Aikaa päätökselle on vielä, miesten halfpipen karsinta kisataan tiistaina.

Piiroinen ja Tonteri jäivät sivuun mitalitaistelusta

Tuoreimmat aiheesta

Olympialaiset