Van Rompuysta EU:n presidentti, Ashtonista ulkoministeri
Belgian pääministeri Herman Van Rompuy on valittu EU:n presidentiksi. Brittiläisestä kauppakomissaari Catherine Ashtonista puolestaan tulee ulkoministeri.
Nimitykset julkisti Britannian pääministeri Gordon Brown Brysselissä pidetyn EU:n ylimääräisen huippukokouksen jälkeen. Puheenjohtajamaan Ruotsin pääministerin Fredrik Reinfeldtin mukaan kaikki 27 EU-maata olivat nimityksistä yksimielisiä.
Presidentin valintaan riittää nyt tehty jäsenmaiden päätös, mutta Ashtonin ulkoministerinsalkku vaatii vielä EU-parlamentin siunauksen, sillä hän toimii myös komission varapuheenjohtajana.
62-vuotias Van Rompuy on kristillisdemokraatti. Hänet tunnetaan matalan profiilin johtajana, jolla on kykyjä löytää konsensus vaikeissakin tilanteissa.
Van Rompuyn nimi keikkui ennakkospekulaatioiden kärkipaikoilla viikkojen ajan, mutta 53-vuotiaan sosialisti Ashtonin nimeä on pidetty Brysselissä pienenä yllätyksenä.
Uudet virat perustuvat Lissabonin sopimukseen, jonka on määrä tulla voimaan ensi kuussa.
Ashton sai jo puolustaa osaamistaan
Van Rompuy lupasi valintansa jälkeen "askel askeleelta" auttaa Eurooppaa toipumaan "poikkeuksellisen vaikeista ajoista." Hän myös totesi, että Euroopalla täytyy olla tärkeä rooli maailmassa.
Ashton joutui puolustamaan osaamistaan toimittajille.
- Minulla on jonkin verran kokemusta ulkopolitiikasta. Oikeusministerinä tein paljon työtä Intian, Etelä-Afrikan ja Euroopan maiden kanssa. En kuitenkaan esitä olevani asiantuntija. Tuon tehtävään neuvottelun ja diplomatian osaamistani, Ashton sanoi Sky Newsin haastattelussa.
- Uskon, että kokemukseni tulee puhumaan puolestaan. Arvostelkaa minua tekojeni perusteella, hän painotti toimittajille.
(MTV3 - AFP - STT - Reuters)
Lue myös:
EU:n huippuvirkojen nimitykset ratkenneet - katso Helena Petäistön raportti Brysselistä
Presidentti syrjään EU-huippukokouksista - katso Vesa Kallionpään juttu
Uusimmat
-
10:50
Miljoonaluokan yritysten konkurssit yleistyneet rajusti: "Menetämme niiden mukana tuhansia työpaikkoja"
-
10:45
Jaana Pelkonen takaisin televisioon – palaa juontotyöhön Heikki Paasosen rinnalle
-
10:42
Varkaat veivät palokunnan auton ja ajoivat sireenit soiden päin tolppaa Helsingissä
-
10:40
Vappu Pimiä hämmentyi! Maajussi-Villellä oli suuria valinnanvaikeuksia – Töllötuomarit pohtivat: "Jos on jo nyt näin vaikeaa…"
-
10:39
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
10:26
Hämeenlinnassa palaneesta kerrostalosta on löytynyt uusi kytö
-
10:17
Nuorten elämä päättyi kaaharin takia Porvoossa: Humalassa hurjastellut teini oikeuden eteen
-
10:16
Venäläinen Dmitry, 46, pakeni perheineen vuosi sitten liikekannallepanoa – etsii yhä paikkaa, jonne asettua turvallisesti
-
10:15
Burger Kingit yhä auki Venäjällä – mistä on kyse?
-
09:47
Häiritsee keskittymistä ja luottamuksellisia työtehtäviä – moni kärsii työpaikan meluisuudesta
-
09:40
Suomalaispelaaja yllätti nuoren Jevgeni Malkinin – NHL-supertähti muistaa edelleen saamansa lahjan: "Paras koskaan"
-
09:39
Helen solmi aiesopimuksen pienydinvoimalasta
-
09:35
Poliisilla viikonloppuna tehovalvonta – syyniin etenkin yksi ikäryhmä
-
09:34
Ukraina: Venäjä menetti päivässä 360 sotilasta, 15 panssarivaunua ja 40 tykkiä – MTV seuraa sotaa
-
09:30
Jaajo Linnonmaata ja Anni Ihamäkeä voi jälleen kuulla yhdessä – kaksikolta yhteinen podcast
-
09:27
Ukrainan tarkka-ampujat NYT:lle: "Ei videota, ei tappoa" – tältä heidän laukauksensa näyttävät kameran läpi
-
09:13
Vakava vamma paljastui tutkimuksissa – KuPS-kapteeni Henri Toivomäen ura ohi
-
09:11
Opiskelijoiden mielenosoitukset saavat nuorisopoliitikoilta ymmärrystä: "Valtavan iso ristiriita"
-
09:07
PTT: Ruoan hinta kääntyy vihdoin laskuun
-
08:46
Kalle Rovanperälle iso ärsyke – tämä pelottava tilanne suomalaistähden pitää välttää: "Voi tapahtua ihan mitä vain"
-
Lataa lisää