Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtioneuvoston viestintäjohtajaksi hakenut 14 ihmistä – joukossa muun muassa supon esikuntapäällikkö

Valtioneuvoston linna / Mediahub / Saara Rantanen
Julkaistu 30.06.2021 17:47(Päivitetty 30.06.2021 18:20)

MTV UUTISET – STT

Valtioneuvoston uudeksi viestintäjohtajaksi on hakenut 14 ihmistä. Hakuaika päättyi tänään neljän jälkeen iltapäivällä.

Hakijoiden joukossa ovat muun muassa suojelupoliisin esikuntapäällikkö Jyri Rantala, valtioneuvoston apulaisviestintäjohtaja Päivi Paasikoski ja Suomen Kuvalehden entinen toimituspäällikkö Jussi Eronen.

Lue myös: Päivi Anttikoski on nimitetty SOK:lle markkinoinnista, viestinnästä ja vastuullisuudesta vastaavaksi johtajaksi

Muita hakijoita ovat valtioneuvoston kanslian viestintäpäälliköt Anne Sjöholm ja Heta-Leena Sierilä, Digi- ja väestötietoviraston viestintä- ja markkinointijohtaja Liinu Lehto, liikenne- ja viestintäministeriön viestintäjohtaja Susanna Niinivaara, tiedottaja Anna-Kaisa Itkonen, toimittaja Tiina Keskimäki ja Yle News Labin päällikkö Jukka Niva.

Virkaa hakivat myös Anne Nikula, Kimmo Häkkilä, Juuso Vierikko ja Piotr Lehtonen.

Valtioneuvoston viestintäjohtajana ollut Päivi Anttikoski ilmoitti 8. kesäkuuta jättävänsä tehtävän.

Hakijoiden määrä voi vielä kasvaa, jos hakupapereita on saapunut viime hetkellä eikä nimiä ehditty kirjata tänään kootulle listalle, valtioneuvoston kansliasta kerrottiin STT:lle.

Lisää aiheesta:

Sisäministeriön kansliapäälliköksi 26 hakijaaEduskunnan tieto- ja viestintäjohtajan virkaa haki 14 henkilöä – joukossa viestintäpäällikkö Rainer HindsbergPäivi Paasikoskesta valtioneuvoston uusi viestintäjohtajaNimekäs joukko hakee Suomen vaikutusvaltaisimmaksi virkamieheksiIso määrä nimekkäitä hakijoita – kaksi entistä kansanedustajaa tavoittelee eduskunnassa auennutta viestintäpäällikön pestiäUlkoministeriön viestintäjohtajaksi hakee joukko ansioituneita ja nimekkäitä ammattilaisia – joukossa presidentti Niinistön entinen viestintäpäällikkö
RekrytointiSupoValtioKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rekrytointi
  • 27.06.202416:09
    Elinkeinoelämän keskusliitto

    EK:n kysely: Yritysten rekrytointiaikeet kääntymässä kasvuun

  • 24.06.202416:07
    Työ

    Soveltuvuustestit lisääntyvät rekrytointiprosesseissa – psykologin mukaan niistä on vain vähän hyötyä

  • 24.04.202408:18
    Työ

    Uudenlainen rekrytointi yleistynyt kesätyöpaikoissa – näin hakijoita karsitaan

  • 09.01.202412:42
    Työttömyys

    Yli 55-vuotiaita ei palkata, vaikka olisi rekrytointivaikeuksia: "Kielteiset ikästereotypiat jarruttavat osaa työnantajista"

  • 25.08.202210:44
    Sote

    Ministeriö MTV Uutisille: Tänä vuonna kaikkien aikojen ennätys uusien avoimien työpaikkojen määrässä – "Laarin pohjia aletaan kaivella"