Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtioneuvosto: budjetissa varauduttu koronan kaltaisiin menoihin 8,9 miljoonalla eurolla

Valtioneuvoston mukaan koronan kaltaisiin ylimääräisiin menoihin on varauduttu.
Valtioneuvoston mukaan koronan kaltaisiin ylimääräisiin menoihin on varauduttu.Valtioneuvoston linna / Mediahub / Saara Rantanen
Julkaistu 27.02.2020 13:55(Päivitetty 27.02.2020 15:09)

MTV UUTISET – STT

Valtion budjetissa on varauduttu koronaviruksen aiheuttaman tautitilanteen kaltaisiin ylimääräisiin menoihin 8,9 miljoonalla eurolla, kertoo valtioneuvoston kanslia tiedotteessa.

Lisäksi hallitus varautuu valtioneuvoston kanslian mukaan kattamaan tarvittaessa mahdollisia koronaviruksen aiheuttamia lisäkustannuksia lisätalousarviomenettelyllä.

Lue myös: Moni suomalainen epäilee saaneensa koronaviruksen

Koronaviruksen levitessä Euroopassa hallitus päätti neuvottelussaan myös lisäkoordinaatiosta. Valtioneuvostoon perustetaan toistaiseksi työskentelevä koordinaatioryhmä, joka koostuu eri ministeriöiden edustajista sekä asiantuntijajäsenistä.

Lue myös: VTT:n epidemia-alueilta palanneet työntekijät etätöihin kahdeksi viikoksi

talousvaikutukset toistaiseksi epävarmoja 

Valtiovarainministeri Katri Kulmunin (kesk.) mukaan koronaviruksen talousvaikutukset ovat epävarmoja. Suurimmat vaikutukset on toistaiseksi nähty rahoitusmarkkinoilla, jotka reagoivat reaalitaloutta nopeammin riskien muutoksiin.

Jos viruksen leviäminen saadaan nopeasti rajoitettua, vaikutukset Suomen taloudessa kohdistuvat Kulmunin mukaan lähinnä teollisuuteen ja sen komponenttien saatavuuteen sekä matkailuun. Tällöin myös vaikutukset julkiseen talouteen jäisivät pieniksi.

Jos virus leviäisi laajemmin, vaikutukset välittyisivät myös kansantalouteen laajemmin, ja tällöin myös valtion reaktion tulisi olla voimakkaampi.


Lisää aiheesta:

THL:n Tervahauta ja Salminen HS:n Vieraskynä-palstalla: Yhteiskuntaa voidaan alkaa avata hallitustiTEM: Terveydenhuollon tarpeet pystytään mahdollisesti suurilta osin kattamaan kotimaisella tuotannolla – Suomeen tulossa uusia tuotantolaitteita suojavarusteiden valmistukseenValtiovarainministeri Kulmuni HS:lle: Koronavirus voi aiheuttaa syvemmän kriisin kuin 1990-luvun lama – "Se on monelle taloudelliselle toiminnalle the end"EU-mailta mittavia toimia koronaviruksen talousvaikutusten tasaamiseksi – ministerit valmiita lisätoimiinProfessori antaa ministeri Kulmunille vinkin: Suomen "kannattaa reagoida nopeammin" elvytystoimissa, koska koronavirus runtelee taloutta päivä päivältä pahemminValtiovarainministeri Kulmuni vahvistaa MTV:lle: Koronaviruksen vaikutukset heikentävät talouskasvua, vielä ei elvytetä – tilannetta seurataan
ValtioKoronavirusTalousRahaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Valtio
  • 10.12.11:10
    Rikos

    Syyttäjä vaatii Valtorin ex-toimitusjohtajalle sakkorangaistusta virkarikoksesta

  • 18.11.10:55
    Etätyö

    Valtio antoi uudet etätyösuositukset – USU: Näissä virastoissa ei aiota noudattaa

  • 7.11.15:26
    Etätyö

    Valtiolle uudet suositukset etätyöstä

  • 5.11.17:43
    Etätyö

    Kelan etätöistä leimahti riita – MTV Uutiset selvitti: Myös muissa valtion virastoissa lähitöitä vaaditaan yksi päivä viikossa

  • 30.9.19:27
    Posti

    Posti lupaa sijoittajille muhkeita osinkoja – ruohonleikkuu ei enää osa strategiaa