Johanna Kareen Valokuvanäyttely sotaveteraaneista avautui tiistaina Helsingissä.
Johanna Kareen valokuvanäyttelyn pääosassa ovat sotiemme noin satavuotiaat veteraanit. Henkilökuvissa esiintyneet veteraanit oli puettu moderneihin maastoasuihin.
– Vähän jännitti kysyä veteraanilta ”Onnistuisiko pukea tällainen lumihaalari päälle?”. Vastaus oli reipas ja myöntävä. Nämä veteraanit olivat todellisia herrasmiehiä, joilla oli pilkettä silmäkulmassa.
Kuusi valokuvien satavuotiaista malleista osallistui näyttelyn avajaisiin Helsingissä. Yksi heistä oli 101- vuotias sotaveteraani Unto Hakuli Lemiltä. Elämänmyönteinen veteraani kertoi haastattelussa innokkaana kesäsuunnitelmistaan.
– Vietän kesän maalla syntymäkodissani. OIen viljellyt sinne tomaattia ja kukkia. Niiden kastelu ja hoitaminen on kesähommani. En malta oikein jouten olla, Hakuli kertoo.
Lue lisää: Sodan kokeneet kertovat: Näin Niinistö on onnistunut presidenttinä
Onnittelulaulu satavuotiaalle
Valokuvataiteilija Kare kertoi haastattelussa olevansa kiitollinen taideprojektin kehityskulusta.