Kestävyysjuoksija Kirsi Valastille karsiutuminen Ateenassa naisten 5000 metrin alkuerissä oli kova pala. Pettymys oli erityisen karvas, sillä Valasti koki, että todellinen kunto jäi piiloon kisaa edeltäneen hieronnan takia. Valasti toivoi kevyttä käsittelyä, mutta arvioi saaneensa liian kovan käsittelyn.
- Minua hieronut henkilö ei ilmeisesti kuunnellut, mitä minä sanoin. Pyysin ottamaan varovasti, ettei hieronta vie voimia, kun minulla sattuu olemaan vielä poikkeuksellisen pitkät ja herkät lihakset, Valasti kertoi.
Valasti oli myöhään perjantaina juostujen vitosen alkuerien 21. ajalla 15.33,78. Jatkoon olisi vaadittu Valastin ennätyksen alittava 15.05. Valasti arvioi, että kisaa edeltäneen viikon vuoristoleirin jäljiltä hän olisi ollut valmis juoksemaan loppukilpailuun. Myös erän vauhdinjako sopi hänelle.
- Erä oli kuin minulle tehty. Alku mentiin 15 minuutin vauhtia ja sen jälkeen kaksi kilometriä kovaa. Siihen oltiin harjoituksissa varauduttu, Valasti totesi ääni pettymyksestä väristen vielä lauantaina.
Valastin alkuerän voitti Etiopian Meseret Defar ajalla 14.52,39. Erässä mentiin kolmeen kilometriin asti reilua 15 minuutin vauhtia. Valasti roikkui kärkiryhmässä mukana noin 3,2 kilometriin asti, mutta jäi sen jälkeen taittamaan taivalta yksin.
- Kaikki elastisuus ja voima oli jaloista kadoksissa, Valasti harmitteli.
(MTV3-STT)