Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaksi aikuista kuoli ja kaksi lasta loukkaantui vakavasti rekan ja henkilöauton nokkakolarissa Luumäellä – tämä onnettomuudesta tiedetään

0:41Kaksi kuoli rekan ja henkilöauton nokkakolarissa LuumäelläKatso video: Tämä Luumäen nokkakolarista tiedetään nyt.
Julkaistu 25.10.2022 15:01(Päivitetty 25.10.2022 20:01)

MTV UUTISET – STT

Kaksi aikuista on kuollut ja kaksi lasta loukkaantunut vakavasti henkilöauton ja rekan kolarissa tänään tiistaina iltapäivällää Etelä-Karjalan Luumäellä. Asiasta kertoi Kaakkois-Suomen poliisi.

Päivystävän palomestarin mukaan vakavasti loukkaantuneista lapsista toinen oli peruskouluikäinen ja toinen vähän alle kouluikäinen. Lapset vietiin onnettomuuspaikalta hoidettavaksi Helsinkiin.

Onnettomuus tapahtui Kuutostiellä Somerharjun kohdalla.

Poliisin mukaan kuolleet ja loukkaantuneet olivat henkilöautossa. Rekan kuljettaja ei loukkaantunut onnettomuudessa.

Onnettomuus tapahtui puoli kahdelta iltapäivällä. Poliisi kertoi noin puoli kuudelta alkuillasta, että tie oli avattu jälleen liikenteelle onnettomuuspaikalla.

Poliisi tutkii onnettomuutta ja tiedottaa siitä lisää aikaisintaan huomenna keskiviikkona 26. lokakuuta.

Tilannekeskuksesta sanotaan MTV Uutisille, että henkilöauto ja rekka olivat tulleet valtatiellä toisiaan vastaan. Sitä, miten onnettomuus oli varsinaisesti tapahtunut, ei tarkennettu. 

Juttua päivitetty 25.10.2022 kello 17.38 ja 20.

Lisää aiheesta:

Raju ulosajo Lappeenrannassa – kaksi ihmistä kuollut Vakava liikenneonnettomuus Hirvensalmella: Nuori mies kuollut, kaksi henkilöä loukkaantunut vakavasti
Pikkutyttö kuoli liikenneonnettomuudessa Saarijärvellä – kolme muuta loukkaantui rajussa ulosajossa
Kuolonkolari Hyvinkäällä katkaisi liikenteen Porvoonväylällä yöllä
Henkilöauton kuljettaja ja kaksi lasta menehtyivät kolarissa – Poliisi ja pelastuslaitos vaitonaisina onnettomuudesta
Yksi kuoli ja kaksi loukkaantui kolarissa Heinolassa – turman syytä tutkii myös Onnettomuustutkintakeskus
LiikenneonnettomuudetOnnettomuudetLuumäkiPoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Liikenneonnettomuudet
  • 6.12.22:42
    Kuolema

    Jalankulkija kuollut Kankaanpäässä

  • 4.12.13:12
    Liikennerikokset

    Useita vaaratilanteita aiheuttanut huumekuski löytyi syvästä ojasta – poliisin ripeät hoksottimet saattoivat pelastaa hengen

  • 3.12.17:19
    Poliisi

    Yksi loukkaantui kolarissa Haminassa – poliisi ottanut kaksi ihmistä kiinni

  • 3.12.12:18
    Kuolonkolarit

    Pyöräilijä kuoli onnettomuudessa Joutsassa

  • 2.12.14:13
    Siilinjärvi

    Yksi loukkaantui vakavasti kolmen auton kolarissa Siilinjärvellä