Norjalaiset Arne ja Carlos tulivat Suomessakin tunnetuksi joulun alla julkaistusta Joulupallot-kirjastaan, ja nyt neulojakaksikolta on ilmestynyt Pääsiäiskoristeet-kirja. Lue tekijöiden Arnen ja Carloksen kätevät vinkit kodin koristeluun pääsiäiseksi!
Arnelle ja Carlokselle pääsiäiskoristelu merkitsee ennen kaikkea keväisen tunnelman tuomista kotiin.
– Tykkäämme leikata pajunoksia, asettaa ne vaasiin ja koristella oksat pääsiäiskuntoon itsetehdyillä kudotuilla pääsiäismunakoristeilla, miehet kertovat mtv3.fi/koti -osiolle.
Hauskaksi ja uniikiksi pääsiäiskoristeeksi kirjan tekijät vinkkaavat itsekudottua villaista pääsiäispupua tai kananmunanlämmitintä


– Hyvä pääsiäiskoristevinkki on villainen kananmunanlämmitin. Voit myös kirjailla jokaiseen lämmittimeen erikseen perheenjäseniesi tai ystäviesi nimikirjaimet lisäämään persoonallista otetta, miehet lisäävät.
Tulppaanit tekevät paljon
Pääsiäiskoristelun ei miesten mielestä tulisi olla hankalaa, vaan pääsiäistunnelmaa saa aikaiseksi jo pienillä muutoksilla. Poropeukaloiden pääsiäiskoristeluvinkiksi pojat suosittelevat pastellinväristen koristenauhojen tai kangassuikaleiden kietomista pajunoksien ympärille.
– Tärkeintä on tuoda kevät ulkoa myös sisälle kotiin. Täyttämällä kukkamaljakon erivärisillä tulppaaneilla ja pajunkissoilla saa jo paljon aikaiseksi, miehet korostavat.


