Vaihtopenkki sai vastuuta lentopallon Venäjä-ottelussa

Simo-Pekka Olli
Simo-Pekka OlliMTV
Julkaistu 13.09.2007 23:05(Päivitetty 13.09.2007 23:19)

Suomen lentopallomaajoukkueessa pääsivät torstaina tositoimiin EM-turnauksessa aiemmin vaihtopenkkiä kuluttaneet pelaajat. Passari Simo-Pekka Olli ja joukkueen kuopus Urpo Sivula ottivat mittaa mestarisuosikki Venäjästä.

- Viisi ottelua meni täällä kentän sivusta katsoen, joten oli aika päästä hommiin. Oli hyvä saada pelituntumaa, toisessa erässä Mikko Eskon tilalle tullut Olli kertoi.

Alku meni häneltä hieman hakiessa, mutta peli alkoi pyöriä ottelun vanhetessa paremmin.

- Nyt on paljon parempi lähteä semifinaaliin, italialaisessa Bergamossa pelaava Olli tuumi.

Täpärä tappio jäi sopivasti harmittamaan kielen päälle.

- Meillä oli tänään saumat 3-1- tai jopa 3-0-voittoon. Onneksi tästä eteenpäin turnauksessa on kaikki omissa käsissä.

- Sen tietää, että mitä pitemmälle ottelun päästää venymään, sitä kovempia venäläiset ovat, Olli antoi tunnustusta vastustajalle.

Siltala tietää Espanjan kovuuden

Suomen vaihtopenkkiläisistä syöttöspesialisti Antti Siltala on saanut Moskovassa jo aiemmissa EM-kisaotteluissa pelituntumaa.

Hänen ajatuksensa olivat torstai-iltana jo lauantain Espanja-välierässä.

- Hyvä joukkue tulee vastaan. Espanjan vastaanotto on tosi kova, samoin syötön vastaanotto. Sen hyökkääjistä Falasca on paha pideltäväksi, Siltala kehui Portol Palmassa pelaavaa Miguel Angel Falascaa.

Kahden vuoden takainen EM-nelonen Espanja voitti Suomen elokuun lopulla Laihialla valmistavassa maaottelussa 3-0. Torstaina se kukisti E-jatkolohkon päätösottelussa Serbian 3-2. Espanja on Venäjän tavoin voittanut kaikki kuusi turnauspeliään.

(MTV3-STT)