Viime perjantaina Kauniaisten kaupunki alkoi jakaa kasvomaskeja niitä tarvitseville. Kaupunki kuitenkin kohtasi ikävän vastaanoton sosiaalisessa mediassa, kun tuoreita ja valmiiksi pestyjä maskeja luultiin käytetyiksi.
Eilen paikallisessa Facebook-ryhmässä puhkesi keskustelu, jossa Kauniaisten kaupungin Villa Bredan hoivayksikössä jakamia kangasmaskeja pidettiin valmiiksi käytettyinä.
Julkaisun kommenttiketjussa kaupungin tiedottaja Markus Jahnsson katkaisi huhuilta siivet, ja kertoi maskien olevan käyttämättömiä ja asianmukaisia.
– Syyksi epäilen sitä, että ehkä maskit eivät ole muodikkaimmasta päästä, vaikka ne ovat tehty ohjeiden mukaisesti ja puhtaista kankaista.
Hän arvelee epäilyjen heränneen myös siitä, että maskeissa on voinut ilmetä pientä rispautumista kuuman pesun jäljiltä.
– Jokainen jaettava maski on uusi. Ne ovat vain pestyjä ja jossain tapauksessa jopa silitettyjä.
Maskeja ovat valmistaneet paikalliset ompeluyritykset sekä Villa Bredan asumisyksikön henkilökunta.
– Maskeja on jopa ommeltu palveluyksikössä, joten siellä ompelukoneet ovat laulaneet. Niitä on hankittu myös muilta yrityksiltä ja sen vuoksi maskeja on täytynyt pestä kuljetuksen jälkeen, Jahnsson taustoittaa.
