Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vaasassa koronalinko: Samaan pubiin jäljitetty jo 7 tartuntaa yhdeltä viikonlopulta – ylilääkärin mukaan "pubeissa istuminen ei ole se kaikkein paras idea"

5:09Koronan takia suljettuun vaasalaispubiin on jäljitetty taas uusia koronatartuntoja – kyseessä on jo seitsemäs tapausNäin Vaasan kaupungin johtava ylilääkäri kommentoi koronatartuntoja.
Julkaistu 21.08.2020 16:17
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

Vaasassa on todettu seitsemän koronavirustartuntaa, jotka ovat peräisin The Old Irish Pubista. Viikon aikana kaupungissa on todettu kahdeksan tartuntaa.

Vaasan kaupungin johtavan ylilääkärin Heikki Kaukorannan mukaan seitsemän tartuntaa ovat lähtöisin viikonlopulta 8.–9. elokuuta.

– Näissä on tapauksia, jotka ovat olleet suoraan itse pubissa ja muutama sellainen tapaus, joissa on kyse tartunnan levittämisestä esimerkiksi työyhteisössä.

Kaukoranta kertoo, että kaikki tartunnan saaneet ovat tällä hetkellä hyvävointisia, osa jopa oireettomia ja kotihoidossa.

– Huolestuttavaa on, että henkilöillä ei näytä olevan muita yhteyksiä toisiinsa kuin tämä pubikontakti, Kaukoranta kertoo.

Varmennettu on yksi tapaus, jossa henkilö on saanut työtoverilta tartunnan.

Kaukoranta kertoo myös, että vaasalaisen ruokakaupan sulkemisella ja pubin tartuntaryppäällä on yhteys.

Mistä tartunta on alun perin tullut?

Kaukorannan mukaan vielä ei ole tiedossa, mistä tartunta on peräisin.

– On toistaiseksi tutkinnassa, mistä tartunta alun perin tullut.

Kaukoranta kuitenkin kiittää ihmisten omaa aktiivisuutta asian suhteen.

– Lähdimme aktiivisesti informoimaan ihmisiä median avulla, jotta altistuneet ihmiset osaisivat hakeutua hoitoon.

Ennen viime viikkoa Vaasan koronatilanne oli Kaukorannan mukaan ”varsin rauhallinen”.

– Jos pubitartunnat otetaan pois, niin perustaso on kohtalaisen hyvä.

Tällä hetkellä Vaasassa on ihmisiä karanteenissa yli 80.

Yliläääkäri ei suosittele pubeja

Ylilääkäri muistuttaa, että tällä hetkellä pubeissa istuminen aamuyön puolelle ei ole välttämättä ”kaikkein paras idea”.

– Tiedetään, että mitä pidemmälle kello ennättää, niin sitä korkeammalle promillet nousevat. Taustamelun vallitessa tulee asia puhuttua kovalla äänellä ja lähellä naapuria. 

Lisää aiheesta:

Husin Lasse Lehtonen toivoi, että kolmas aalto olisi pystytty estämään, toisin kävi: "Tulee aiheuttamaan kärsimystä"HUS: Koronatartunnat ovat Uudellamaalla huolestuttavassa nousussa – "Hiihtolomalla ei kannata lähteä bilettämään"Jyväskylässä jyllää kaksi poikkeuksellista tartuntaketjua, tämä niistä tiedetään – kuntosalipomo kertoo MTV Uutisille sairastuneensa itsekinTäältä koronatartunnat ja altistumiset tulevat nyt: suurin osa lähipiiristä tai työpaikalta – "Bileitä on valitettavasti ollut"Koronatartuntojen jäljittämisessä alueellisia eroja – Husin alueella alle puolet pystyy nimeämään tartunnan lähteenTurun telakan työntekijöiden asuntolassa sairastuttiin koronaan, yllättävä seikka vaikeutti tapahtumien selvittelyä – "On kestänyt kauemmin kuin mitä odotimme"
VaasaKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vaasa
  • 17.9.06:12
    Yrittäjyys

    Energiakummisetä Sture kertoo, millä Suomi nousee – vihreään siirtymään tuhlattu 300 miljardia: "Kukaan ei osaa, kaikki saa rahaa"

  • 10.9.05:17
    Sosiaalinen media

    Syyttäjän ilakoiva Facebook-päivitys oli väärin – "Ai että mä tykkään voittaa"

  • 29.8.20:20
    Veneet ja laivat

    Vakoilualukseksi epäilty HAV Dolphin lähti Vaasan satamasta

  • 29.8.12:15
    Oikeudenkäynnit

    Kouluiskua suunnitelleen naisen tuomio säilyi ennallaan hovioikeudessa

  • 28.8.23:12
    Vakoilu

    Vakoilusta epäilty rahtialus sai Tullilta puhtaat paperit – "Meidän osaltamme asiat on taputeltu"