Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vaarallinen ja eksoottinen huumekasvi yleistyy vauhdilla Suomessa – Yhdysvalloissa osallisena aiempaa useampaan kuolemaan

7:41Mitä huumeita Suomessa käytetään?Mitä huumeita Suomessa käytetään? Arkistokeskustelu Huomenta Suomesta.
Julkaistu 28.04.2019 09:45
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Maailmalla opioidikriisiin kytketty ja jopa yliannostuksiin yhdistetty huumekasvi yleistyy myös Suomessa, selviää Tullin tilastoista.

Kysessä on kratom-kasvi, joka on Kaakkois-Aasiasta kotoisin oleva puu. Sen lehtiä pureskellaan, poltetaan ja nautitaan teenä päihdyttävien vaikutusten aikaansaamiseksi.

Kratomilla on piristävä vaikutus pieninä annoksina, mutta suurempina annoksina vaikutukset muistuttavat opioideja, minkä takia sitä onkin käytetty kivun ja opioidivieroitusoireiden hoitoon. Viimeksi mainittu lieneekin syy sen lisääntyneeseen kysyntään opioideja käyttävien pyrkiessä lieventämään vieroitusoireitaan.

Takavarikot kolminkertaistuivat

Viime vuonna kratomia tuli Tullilaboratorion tutkittavaksi runsaat 16 kiloa, mikä on yli kolminkertainen määrä verrattuna edellisvuoteen. Aiempina vuosina takavarikkomäärät ovat olleet joitain kiloja.

– Tänä vuonna näyttäisi menevän senkin yli, jos [trendi] jatkuu samanlaisena, tulliylitarkastaja Ilmari Szilvay Tullilaboratoriosta arvioi.

Määrät ovat kuitenkin huomattavasti pienempiä kuin esimerkiksi kannabiksen tai muiden yleisempien huumeiden määrään verrattuna.

– Vaikeaa on kuitenkaan sanoa näin lyhyellä aikavälillä, onko kyseessä hetkellinen nousu vai jotakin muuta.

Ostaa ei saa, mutta käyttäjää ei rangaista

Euroopan huumevirasto EMCDDA:n mukaan kratomista on havaintoja Euroopassa jo kymmenen vuoden takaa, joten sinänsä uudesta ilmiöstä ei ole kyse. ja myös aineeseen liittyen on jo vuosien takaa.

Suomessakin havaintoja
tuomiota

Kratom on Suomessa luokiteltu kuluttajamarkkinoilta kielletyksi psykoaktiiviseksi aineeksi, joten sitä ei saa maahantuoda, myydä tai luovuttaa eteenpäin. Aineen hallussapito tai käyttö ei kuitenkaan ole Suomessa rangaistavaa. Kaikkialla Euroopassa ainetta ei kuitenkaan valvota näinkään tarkasti, mikä osaltaan helpottanee sen saatavuutta.

Yhdysvaltalaisviranomaiset tiedottivat, että kratom on osallisena aiempaa useammissa yliannostuskuolemissa. Useimmissa tapauksista kuoleman taustalla oli vahvojen opioidien käyttöä, mutta seitsemässä havainnossa kaikista yli 90:stä raportoidusta kratom-kuolemista kratom oli ainoa havaittu aine.

Juttua päivitetty 29.4. kello 13.27: Jutun viimeistä kappaletta selkeytetty. Yli 90 kuolemasta, jossa henkilön elimistöstä löytyi kratomia, seitsemässä se oli ainoa havaittu aine.

Lisää aiheesta:

Huumeiden seassa voi olla vaarallisia yllätyksiä – seurauksena ihokuolioita ja jopa kuolemaFentanyyli kylvää kuolemaa jo Virossa ja Ruotsissa – vaaran odotetaan jalkautuvan myös SuomeenKatukaupassa liikkuvissa pillereissä vaarallista muuntohuumetta – epäiltyjä kuolemia lähes kymmenenHuonosti tunnettu aine korvaa amfetamiinia huumemarkkinoilla ja tappaa jo yhtä paljon: "Siitä tulee jumalattoman äkkipikaiseksi ja impulsiiviseksi"Huumekuolemat vähentyneet – Suomi seuraa Tanskaa huumekulttuurissaEU-virasto varoittaa ekstaasin käytön lisääntyvän – tabletteja brändätään, vahvuus vaarallista
HuumeetTulliRikos

Tuoreimmat aiheesta

Huumeet
  • Eilen06:54
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat iski taas Karibianmerellä: "Kolme miestä kuollut"

  • 31.10.10:11
    Huumerikokset

    Lahdessa konepistoolijengi

  • 29.10.21:42
    Brasilia

    Brasilian historian verisin viranomaisoperaatio: Toistasataa ruumista rivissä

  • 29.10.09:41
    Kuolema

    Huumekuolemien määrä väheni viime vuonna

  • 28.10.16:45
    Yhdysvallat

    Hegseth uhkaa huumeliigoja Al-Qaidan kohtalolla – julkaisi videon 14 "narkoterroristin" tuhosta