Uutiskanava Al-Jazeera lopettaa USA:ssa

Al Jazeera USA
Al Jazeeran toimitus New Yorkissa kuvattuna 13.1.2016.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 14.01.2016 05:12

MTV UUTISET - STT - AFP

Uutiskanava Al-Jazeera lopettaa lähetykset Yhdysvalloissa. Qatarilaisen kanavan amerikkalaisversio aloitti lähetykset vuonna 2013.

Al-Jazeera toivoi nousevansa kilpailijaksi perinteisille suurille uutiskanaville, kuten CNN:lle ja Fox Newsille. Sen katsojaluvut ja sitä myötä mainosrahat jäivät kuitenkin vähäisiksi.

Katsojalukuja ei ole julkistettu, mutta joidenkin tietojen mukaan kanavaa seurasi parhaaseen katsomisaikaankin keskimäärin vain noin 30 000 ihmistä.

Mediatutkijoiden mukaan Al-Jazeera ei onnistunut erottautumaan uutiskanavien joukosta. Sen juuret Lähi-idässä olivat myös alusta alkaen imago-ongelma.

Al-Jazeeralla on Yhdysvalloissa satoja työntekijöitä ja useita toimituksia ympäri maata. Viimeiset lähetykset kanavalla nähdään huhtikuun lopussa.

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat