toim. Kati Nappa
600-800 g haukifileetä
ripaus suolaa ja mustapippuria
Vihreä mojokastike:
2-4 valkosipulinkynttä
1 tl merisuolaa
mustapippuria
n.1 dl hienonnettua tilliä tai persiljaa
tai 2-4 rkl korianteria
4-6 rkl rypsi- tai oliiviöljyä
n.1 rkl viinietikkaa
1 dl vettä
Puserra tai hakkaa valkosipuli hienoksi. Lisää joukkoon suola, pippuri ja vihersilppu sekä öljy vähitellen. Mausta viinietikalla. Voit valmistaa kastikkeen myös morttelissa tai sauvasekoittimella.
Mausta haukifileet ja nosta ne öljyllä sipaistuun uunivuokaan. Levitä vajaa puolet kastikkeesta fileiden päälle.
Nosta uuniin ja kypsennä n. 180 asteessa 15-20 min. Ohenna loppukastike vedellä. Tarjoa kala keitettyjen perunoiden, kasvisten ja ohennetun mojokastikkeen kera.
Punainen mojokastike:
1/2 punainen paprika hienonnettuna,
1/2-1 tl paprikajauhetta ja
ripaus cayennepippuria
vihreän silpun asemesta.
Puolukkahile
2 banaania
2 dl pakastepuolukoita
1-3 rkl sokeria
1 dl kylmää vettä
pinnalle:
pähkinärouhetta tai paahdettua mysliä
Leikkaa banaani paksuhkoiksi viipaleiksi ja sujauta pakastimeen lautasen tai kelmun päällä. Anna jäätyä 1-2 tuntia. Laita jäiset banaaniviipaleet, puolukat, sokeri ja jääkylmä vesi kannuun ja vaahdota tasaiseksi sauvasekoittimella tai valmista monitoimikoneessa tai tehosekoittajassa. Tarjoa heti. Ripottele pinnalle mysliä tai pähkinöitä.