Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
0:35Uudessa-Seelannissa White Islandin tulivuoren purkauksessa on kuollut ainakin yksi ihminen
Julkaistu 09.12.2019 07:55(Päivitetty 09.12.2019 10:35)

MTV UUTISET – STT

Uudessa-Seelannissa White Islandin tulivuoren purkauksessa on kuollut ainakin viisi ihmistä, kertoo paikallinen Reuters.

Poliisi uskoo uhreja olevan mahdollisesti enemmänkin. Viranomaisten mukaan alueella on tällä hetkellä liian vaarallista suorittaa pelastustöitä. Uhrien joukossa on mahdollisesti myös ulkomaalaisia.

Tulivuori purkautui yllättäen iltapäivällä kahden jälkeen paikallista aikaa.

Pelastustyöt ovat käynnissä ja viranomaiset ovat yrittäneet tavoittaa tulivuorisaarella olleita ihmisiä.

"Tilanne kehittyy koko ajan"

Pääministeri Jacinda Ardern kertoi medialle, että tulivuorisaarella oli useita turistiryhmiä, kun purkaus sattui.

– Tilanne kehittyy koko ajan ja totta kai kaikki ajatuksemme ovat niiden luona, joihin tämä on vaikuttanut, Ardern sanoi.

Uuden-Seelannin poliisin mukaan saarella tai sen läheisyydessä oli purkauksen aikana noin 50 ihmistä.

– Osa näistä on kuljetettu rannikolle, mutta joitakin, joiden uskotaan olevan saarella, ei ole tavoitettu, poliisi sanoi lausunnossaan.

– Rannikolle kuljetetuista ainakin yksi on loukkaantunut vakavasti.

Parisenkymmentä loukkaantunutta, hurja video

Uudessa-Seelannissa kuollut viisi, lisäuhreja pelätään: 10 hengen turistiryhmä käveli kraatterissa ja sitten live-kuva pimeni, hetkeä myöhemmin kuvattu video paljastaa valtaisan savupatsaan

Ensihoidon tämänhetkisen arvion mukaan loukkaantuneita olisi parikymmentä. Pelastustyöt ovat kuitenkin vielä pahasti kesken. Niihin osallistuu muun muassa helikoptereita ja aluksia.

– Pelastustyöntekijät yrittävät saada ihmisiä kiireesti takaisin saarelta sairaalaan hoidettavaksi, paikallinen pormestari Judy Taylor kommentoi.

Tapauksesta on julkaistu videoita ja kuvia sosiaaliseen mediaan. Alla olevalla videolla nähdään, kuinka jättimäinen savupatsas nousee saarelta. Video on kuvattu ohi ajavasta veneestä.


Jos video ei aukea yllä, voit katsoa sen tästä linkistä.




Suosittu turistikohde

Uuden-Seelannin hätätilaviranomainen kuvaili tulivuorenpurkausta "kohtalaiseksi" ja sanoi sen aiheuttavan vaaraa saaren läheisyydessä. Saarelta nousi purkauksen jälkeen myös suuri valkea tuhkapilvi.

Erityisesti huolta on herättänyt matkailijoiden ryhmä, jonka nähtiin kävelevän kraatterissa hetkeä ennen purkausta. Tulivuoresta suoraa videokuvaa lähettävien kameroiden mukaan vajaan kymmenen ihmisen nähtiin kävelevän kraatterissa ennen kuin kuva pimeni.

White Island tunnetaan myös nimellä Whakaari. Se on tulivuorisaari, joka sijaitsee noin 50 kilometriä pohjoiseen Uuden-Seelannin Pohjoissaaren rannikolta. Saari on suosittu turistikohde, ja vuosittain tulivuorella vierailee 10 000 matkailijaa.

White Island on Uuden-Seelannin aktiivisin tulivuori. 70 prosenttia siitä sijaitsee merenpinnan alapuolella. Tulivuori purkautuu säännöllisesti, viimeksi vuonna 2016.

Juttua päivitetty kello 10.35: Uhrien määrää päivitetty.

Lisää aiheesta:

Uuden-Seelannin tulivuorenpurkauksen lukuisista kuolonuhreista yksi tunnistettiin – vaarallisen tilanteen pelätään toistuvan: "On olemassa 35–50 prosentin riski uudelle purkaukselle"Uudessa-Seelannissa purkautunut tulivuori yhä vaarallinen – kuolonuhreja ei päästä etsimäänViisi ihmistä on kuollut ja kahdeksan on kateissa Uuden-Seelannin tulivuorenpurkauksen jäljiltäKylmäävät kuvat: Turistiryhmä vaeltaa kraaterissa juuri ennen hirmuista tuhkapilveä – silmänräpäyksessä 10-henkinen ryhmä katoaa kuvista"Tätä on niin vaikea uskoa": Michaelin perhe seisoi Uuden-Seelannin kraatterin reunalla vain kymmeniä minuutteja ennen purkaustaYllättävä tulivuorenpurkaus Uudessa-Seelannissa, turistiryhmä kiersi kraatterissa hetki ennen purkausta – Guardian: Ainakin 20 ihmistä loukkaantunut
Uusi-SeelantiTulivuorenpurkauksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Uusi-Seelanti
  • 08:14
    Jalokivet

    Varas nielaisi Fabergén munakorun

  • 26.10.12:51
    Terveys ja hyvinvointi

    Teini nielaisi 200 magneettia: Viikkoa myöhemmin tapahtui pahoja

  • 15.10.12:09
    Ennätykset

    Uusiseelantilaismies pääsi ennätysten kirjaan – tässä on maailman pisin nimi

  • 30.9.18:08
    Ampuma-aseet

    Trumpin "seriffi" antoi kollegoille erikoisia lahjoja – huonosti kävi

  • 11.9.08:43
    Ulkomaat

    Tällaisessa paikassa isä piilotteli lapsiaan vuosia Uuden-Seelannin metsissä