Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uudenlaiset nettihuijaukset piinaavat Tori.fin käyttäjiä – näin tunnistat vedätyksen: "Se on hyvä hälytysmerkki"

2:16Uudenlaiset nettihuijaukset ovat tulleet verkon kauppapaikkoihin – näin tunnistat vedätyksenUudenlaiset nettihuijaukset ovat tulleet verkon kauppapaikkoihin – katso videolta, miten tunnistat vedätyksen
Julkaistu 14.02.2021 09:53
Toimittajan kuva

Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

Verkkokauppapaikka Tori.fi varoittaa palvelun käyttäjiä uudenlaisten verkkohuijausten yleistymisestä. Verkkohuijauksissa kalastellaan luottokortti- ja maksutietoja ulkopuolisen linkin kautta.

Tori.fin vertaiskauppatuntija Laura Kuusela kertoo MTV Uutiset Livessä, että uusimmassa huijausaallossa keskustelu kaupankäynnistä viedään pois Tori.fistä muille viestintäalustoille, kuten Whatsappiin. Keskustelun jälkeen ostaja pyytää ulkopuolisen linkin kautta myyjän maksu- tai luottokorttitietoja.   

– Tästä haluamme varoittaa kuluttajia, niitä ei pidä missään nimessä luovuttaa ulkopuolisille. Kuluttajan kannattaa ehdottomasti kiinnittää huomiota linkin osoitteeseen ja sivuston ulko- ja kieliasuun. Usein huijaussivustoilla on huono suomen kieli, joten se on hyvä hälytysmerkki.

Kuuselan mukaan samaa huijaustekniikkaa on käytetty Ruotsissa ja Norjassa. Suomessa tällaisia huijauksia on raportoitu muutamia.  

– Useimmissa nettihuijauksissa päämääränä on kuluttajan maksu- ja luottokorttitietojen saaminen.  Kuluttajan kannattaa miettiä hyvin tarkkaan, mihin hän omia maksutietojaan antaa.

Torissa tehdään yli 20 000 kauppaa päivässä. Huijausten määrä on kaupankäynnin kokonaismäärään verrattuna pieni, mutta Kuusela kehottaa tekemään kaikista huijausepäilyistä ilmoituksen.

Lue myös: Jättimäinen nettihuijaus: 27-vuotiaan naisen päihdeongelma "lähti käsistä" – tehtaili lähes 200 petosta Face-kirppareilla ja Torissa

Lisää aiheesta:

Nordea varoittaa huijauksista nettikirpputoreilla: "Kun Vinted aloitti toiminnan Suomessa..."Nettiostoksilla voi menettää rahat ja henkilötiedot – Tori.fi:n asiantuntija paljastaa, mistä huijarin useimmiten tunnistaaKatala kuvio yleistyy nettikirppareilla: Myyjät menettäneet jopa nelinumeroisia summia – poliisi kertoo, milloin hälytyskellojen pitäisi soidaEtsitkö pilkkahintaisia joululahjoja verkosta? Poliisin mukaan se voi olla vakava virheJuontaja Ivan Puopolo vedettiin mukaan bitcoin-huijaukseen: "Olen yrittänyt tätä poistaa – ei mitään mahdollisuuksia"Nettikirppiksillä tehdään vuosittain jopa tuhansia huijauksia – poliisi antaa esimerkin tyypillisestä tapauksesta ja niksit rikollisen tunnistamiseen
VerkkohuijauksetHuijauksetKauppaMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Verkkohuijaukset
  • 14:12
    Petokset

    MTV:n tiedot: Suomen Pankin ex-pääjohtaja Erkki Liikanen menetti huijarille 40 000 euroa

  • Eilen12:38
    Petokset

    Jopa Suomen Pankin ex-johtaja lankesi huijaukseen: "Uhrin ei pitäisi hävetä"

  • ti05:50
    Huijaukset

    Useat suomalaiset peloteltiin menettämään kaikki säästönsä – puhelinhuijausvyyhdin käsittely alkaa

  • 26.9.14:26
    S-pankki

    S-Pankki varoittaa huijauksista – huijarin puhelinnumero voi hämätä

  • 24.9.13:14
    Tietoturva

    Huijausviestin loppuun nolosti unohtunut merkintä paljasti vilpin