Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

USA:ssa demokraattien vaalishow sai uusia kierroksia – gallupeja johtava Biden: "Trump on asettanut meidät hirveään tilanteeseen"

Joe Biden ja Bernie Sanders demokraattien presidenttiehdokkuutta tavoittelevien väittelyssä Miamissa 27. kesäkuuta 2019.
Joe Biden ja Bernie Sanders demokraattien presidenttiehdokkuutta tavoittelevien väittelyssä Miamissa 27. kesäkuuta 2019.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 28.06.2019 05:54

MTV UUTISET – STT

Joe Biden ja häntä haastava senaattori Bernie Sanders kohtasivat ensimmäisessä tv-väittelyssä.

Demokraattien presidenttiehdokkuutta tavoittelevat Joe Biden ja häntä haastava senaattori Bernie Sanders astuivat yleisön eteen ensimmäisessä televisioväittelyssä.

Avauspuheenvuoron saanut Sanders puhui tuttuun tapaansa radikaalin muutoksen tarpeesta vaatien muun muassa isoa terveydenhuoltouudistusta.

Sandersilta tivattiin, johtaako hänen politiikkansa myös keskiluokan veronkorotuksiin. Sanders myönsi, että näin käy, mutta samalla terveydenhuollon kulut laskisivat merkittävästi, kun hoitoa siirrettäisiin julkisen sektorin vastuulle.

Lue myös: Demokraattien presidenttiehdokkaaksi pyrkivät ottavat yhteen ensimmäisessä televisioväittelyssä

Sanders puolusti myös esitystään opintolainojen anteeksiantamisesta ja sanoi, että tämä tehtäisiin rikkaiden kustannuksella. Sanders on esittänyt, että opintovelat annettaisiin anteeksi ikäluokalle, johon finanssikriisi iski rajusti vuonna 2008.

Sandersin ja Bidenin on katsottu edustavan kandidaattien ideologisia ääripäitä, ja Biden on tunnettu maltillisemmasta linjastaan.

Entinen varapresidentti, gallupeja johtava Biden sai heti tentin aluksi selittää, mitä hän tarkoittaa varakkaille vaalirahoittajille suunnatulla lausunnollaan, että rikkaita ei pidä demonisoida.

Biden sanoi tarkoittavansa, että keskiluokan kunnia pitää palauttaa. Väittelykumppaniensa sijaan hän ryhtyi heti haastamaan presidentti Donald Trumpia ja arvosteli tämän eriarvoisuutta lisäävää politiikkaa.

– Trump on asettanut meidät hirveään tilanteeseen. Meillä on valtavat tuloerot, Biden sanoi.

Trumpin haastajaksi haluavia on niin paljon, että demokraattien väittely on jaettu kahteen osaan, joista edellinen järjestettiin eilen. Molemmissa väittelyissä on kymmenen ehdokasta.

Iso ikähaitari näkyi – Bidenia kehotettiin luovuttamaan soihtu nuoremmille

Bidenille ilmaantui väittelyssä nopeasti haastaja, kun nuorta polvea edustava kandidaatti, kongressiedustaja Eric Swalwell kehotti 76-vuotiasta politiikan veteraania luovuttamaan soihdun nuoremmille ja noudattamaan näin omaa takavuosien neuvoaan.

– Pidän edelleen tuosta soihdusta kiinni, Biden näpäytti ja käänsi huomion omiin tavoitteisiinsa, joilla pyritään kohentamaan nuorten asemaa muun muassa koulutusmahdollisuuksia lisäämällä.

Kaksikon yhteenotto sai aikaan ison älämölön, joka korosti demokraattien presidenttiehdokkuutta tavoittelevien isoa ikähaitaria.

Bidenin rinnalla vanhempaan sarjaan kuuluva Sanders, 77, vaati väkisin puheenvuoron itselleen ja tähdensi, ettei kisasta pidä tehdä sukupolvikysymystä. Hänen mukaansa kyse on ennemmin siitä, kenellä on riittävästi rohkeutta ja vaikutusvaltaa muuttaa Yhdysvaltojen suuntaa.

Lue lisää: USA-asiantuntija: Bidenille voittoa povaavat mielipidemittaukset voi heittää roskakoriin

Televisioväittely on ehdokkaille ensimmäinen tilaisuus esiintyä koko kansalle, ja tuntemattomille kandidaateille se tarjoaa elintärkeän tilaisuuden lyödä itseä läpi suuren yleisön tietoisuuteen.

Demokraateilla on kuitenkin edessään pitkä taival, sillä osavaltiokohtaiset esivaalit käynnistyvät vasta ensi vuoden helmikuussa ja presidentinvaaleihin on vielä matkaa reilusti yli vuosi.

Viimeaikaisissa mielipidekyselyissä Biden on yltänyt reilun 30 prosentin kannatukseen, kun Sanders pitää kakkossijaa keskimäärin 17 prosentin kannatuksella. Asetelmat ehtivät hyvin muuttua maratonkampanjoinnin aikana.

Lisää aiheesta:

Kyselyissä vain yksi henkilö päihittäisi Trumpin – voivatko naiset yhä pelastaa demokraatit?Sandersille sateli sanallisia iskuja demokraattien viimeisessä väittelyssä ennen supertiistaitaUSA:n demokraattien tv-väittelyssä nähtiin sukupolvien yhteentörmäys, Buttigiegia hiillostettiin rotukysymyksistä"En usko, että olet rasisti, mutta..." – demokraattien presidenttiehdokkuudesta kisaavat haastoivat ennakkosuosikki Bidenia aggressiivisestiDemokraattien presidenttiehdokkaaksi pyrkivät ottavat yhteen ensimmäisessä televisioväittelyssäUSA-asiantuntija: Bidenille voittoa povaavat mielipidemittaukset voi heittää roskakoriin
Yhdysvaltain vaalit 2020YhdysvallatJoe BidenBernie SandersDonald TrumpUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvaltain vaalit 2020
  • 26.07.202405:53
    Donald Trump

    Trump ei suostu vaaliväittelyyn Harrisin kanssa – vaatimuksena, että demokraatit valitsevat virallisen ehdokkaansa

  • 20.12.202314:25
    Donald Trump

    Coloradon Trump-päätös suisti Yhdysvallat aivan uuteen tilanteeseen, sanoo Risto E. J. Penttilä

  • 24.04.202319:42
    Yhdysvallat

    Fox Newsin tähtijuontaja Tucker Carlson jättää kanavan – välttyi täpärästi oikeudenkäynniltä viikkoa ennen ilmoitusta

  • 19.04.202309:04
    Yhdysvallat

    Fox News taipui: Maksaa liki 800 miljoonan korvaukset perättömien väitteiden levittämisestä

  • 06.04.202305:24
    Donald Trump

    Trumpin seuraavat syytteet voivat olla jo nurkan takana – Georgiassa selvitetään yritystä kumota osavaltion vaalitulos