Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukrainan presidentti haluaa neuvotella Putinin kanssa – tuhannet ukrainalaiset osoittivat kaduilla mieltään rauhansuunnitelmaa vastaan

Monet noin 6 000 mielenosoittajasta olivat nationalisteja ja Itä-Ukrainan sodan veteraaneja, jotka vastustivat kaikkia myönnytyksiä Venäjälle ja separatisteille sekä huusivat presidentti Volodymyr Zelenskyin vastaisia iskulauseita.
Monet noin 6 000 mielenosoittajasta olivat nationalisteja ja Itä-Ukrainan sodan veteraaneja, jotka vastustivat kaikkia myönnytyksiä Venäjälle ja separatisteille sekä huusivat presidentti Volodymyr Zelenskyin vastaisia iskulauseita.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 14.10.2019 23:28

MTV UUTISET

Tuhannet ihmiset vastustivat maanantaina Kiovassa joukkojen vetämistä Itä-Ukrainan rintamalta. Joukkojen vetäminen on osa rauhansuunnitelmaa, jolla pyritään lopettamaan jo viisi vuotta jatkunut konflikti.

Marssi järjestettiin puolustajien päivänä, joka on julistettu Ukrainassa vapaapäiväksi. Monet noin 6 000 mielenosoittajasta olivat nationalisteja ja Itä-Ukrainan sodan veteraaneja, jotka vastustivat kaikkia myönnytyksiä Venäjälle ja separatisteille sekä huusivat presidentti Volodymyr Zelenskyin vastaisia iskulauseita.

Zelenskyi itse vieraili maanantaina Itä-Ukrainan rintamalla tapaamassa joukkojaan Donetskin alueella.

Zelenskyi haluaa neuvotella Itä-Ukrainan sodan lopettamisesta Venäjän presidentin Vladimir Putinin kanssa. Neuvottelut ovat lykkäytyneet, koska Ukrainan armeija ja separatistijoukot eivät kummatkaan ole vetäytyneet rintamalta.

Lisää aiheesta:

Ukrainan Zelenskyi erotti Harkovan turvallisuuspäällikön – "Ajatteli itseään" Putin syyttää Ukrainaa Mariupolin evakuoinnin epäonnistumisesta: Venäjän mukaan Ukraina ei toiminut sovitustiDuuma vetoaa Putiniin Itä-Ukrainan separatistialueiden itsenäisyyden tunnustamiseksiVenäjä ja Ukraina sopivat Pariisissa tulitauosta – pyrkimyksenä vetää joukot Itä-Ukrainasta maaliskuuhun mennessäUkraina: Joukkojen vetäytymisen maan itäosasta on alkanutVenäjän ja Ukrainan presidenttien kohutun huippukokouksen ehdot täyttymässä: "Osapuolet ovat aloittaneet joukkojen ja aseiden poistamisen Zolotessa"
UkrainaVenäjäVladimir PutinUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukraina
  • Eilen12:17
    Ukrainan sota

    Kommentti: Totuus Trumpin "täyskäännöksestä" paljastui – nyt on aika ottaa mallia Venäjästä

  • Eilen11:18
    Ukrainan sota

    Tämä Trumpin ja Zelenskyin tapaamisesta tiedetään – Tomahawkeista ei ilmoitettavaa

  • Eilen05:55
    Venäjä

    Poikkeuksellinen ehdotus Putinin kaatamiseksi

  • Eilen00:11
    Ukrainan sota

    Zelenskyi puhui Stubbin ja muiden Euroopan johtajien kanssa tavattuaan Trumpin

  • pe22:35
    Ukrainan sota

    MTV Uutiset USA:ssa: "Vaikuttaa siltä, että Putinin sanoma meni perille"