Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukraina puskee venäläisiä rajalle asti Harkovan suunnalla "sodan suurimmassa vastahyökkäyksessä" – Venäjä tuhoaa jo siltoja 

0:36Onko vaarana, että Ukrainan jälkeen Venäjä hyökkää jonnekin toisaalle? Asiantuntija vastaaOnko vaarana, että Ukrainan jälkeen Venäjä hyökkää jonnekin toisaalle? Asiantuntija vastaa.
Julkaistu 08.05.2022 08:28
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Ukrainan vastahyökkäys Harkovan alueella on edennyt merkittävästi, toteaa sotaa analysoiva ajatushautomo Institute for the Study of War tuoreimmassa arviossaan.

Aiemmin ISW kuvaili vastahyökkäystä "sodan tähän asti suurimmaksi" ja totesi Ukrainan joukkojen etenevän lavealla alueella.

– Ukrainalaisjoukot todennäköisesti etenevät Venäjän rajoille saakka tulevina päivinä tai viikkoina, ISW arvioi.

Näin jo siksi, että Ukraina etenee tällä hetkellä sellaista tahtia, ettei Venäjä yksinkertaisesti ehdi pysäyttää Ukrainan etenemistä ennen kuin rajamerkit tulevat vastaan.

Harkovan keskustasta Venäjän rajalle on lyhyimmillään reilu 30 kilometriä. Harkova on Ukrainan toiseksi suurin kaupunki ja sodan alkupäivinä uskottiin sen olevan yksi Venäjän pääkohteista Kiovan ohella.

Lue myös: Putinilta sai kysyä vain yhden kysymyksen – kirjeenvaihtaja Outi Parikka sai nuoren presidentin raivon partaalle: "Hyvin vaarallista"

Vaikka Harkova on kärsinyt sodan aikana toistuvista tykistö- ja ilmaiskuista, ei Venäjän armeija ole pystynyt todenteolla tunkeutumaan kaupunkiin.

Ukrainan vastahyökkäysten menestyksestä kertoo sekin, että maan armeijan jakamien tietojen mukaan venäläisjoukot ovat räjäyttäneet kolme siltaa hidastaakseen vastahyökkäystä.

Lue myös: Aaltola: Venäjän tuhoamissota Ukrainassa ajuri maan siirtymiselle rusismiin

Venäjä on räjäyttänyt siltoja Ruski Tyshkyn ja Tsyrkunyn kylissä, jotka sijaitsevat vajaan 20 kilometrin päässä Harkovasta. Ruski Tyshkysta on linnuntietä Venäjän vastaiselle rajalle 16 kilometriä.

– Armeijat yleisesti ottaen tuhoavat siltoja, jos ne ovat aika lailla päättäneet, että eivät itse yritä ylittää siltaa toiseen suuntaan, ISW toteaa.

– Näin ollen venäläisjoukot tuskin yrittävät lähitulevaisuudessa valloittaa takaisin Harkovan laitamia, jotka Ukraina nyt vapautti, ISW jatkaa.

Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun Venäjä tuhoaa Ukrainan sodan aikana siltoja. Se toimi näin Kiovan liepeiltä, Tshernihivin alueelta vetäytyessään. Myös ukrainalaisjoukot räjäyttivät siltoja eritoten sodan ensipäivinä.

Lue myös: Ukraina väittää tuhonneensa taas venäläisaluksen: "Perinteinen laivastoparaati järjestetään tänä vuonna Mustanmeren pohjassa"

Lisää aiheesta:

Venäjä väittää: Uusi valloitus Harkovassa – "Läpimurtojen mahdollisuus kasvaa"ISW: Venäjä siirtää eliittijoukkojaan – voi viitata Harkovaan hyökkäämiseenVenäläiset sotakommentaattorit ovat "paniikissa, vihaisia ja epätoivoisia" Ukrainan onnistuneen Harkovan hyökkäyksen vuoksiUkraina on tehnyt vastahyökkäyksen myös Harkovan alueella – "Jos yllätys onnistui, se osoittaa, kuinka sekaisin Venäjän armeija on"Seuraava suuri kaupunkitaistelu Ukrainassa on alkanut – Pekka Toveri: "Edessä kovia päätöksiä"Ukrainan vastahyökkäys kääntyy nyt kohti kaupunkia, jonka koko ei kerro sen merkityksestä mitään: "Venäjä puolustaa jokaista tuumaa"
Ukrainan sotaHarkovaUkrainaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 19:22
    Venäjä

    Venäjä ohjus tappoi sotilaita Ukrainan armeijan palkintotilaisuudessa – "Koolla olivat parhaat"

  • 15:37
    Rooma

    Yksi kuoli keskiaikaisen tornin romahduksessa Roomassa – Venäjältä outo reaktio

  • 13:11
    Venäjä

    Putinille kipeitä uutisia: Kiina kääntyy

  • 08:04
    Venäjä

    Ukraina: Dokumenttivuoto voi paljastaa Putinin salaisuuden

  • 06:01
    Nato

    Kysely: Lähes puolet suomalaisista pelkää suursodan alkavan