Haukiputaalla on tapahtunut vakava liikenneonnettomuus, kun kaksi henkilöautoa törmäsi rajusi nelostiellä. Onnettomuus tapahtui noin 13 kilometrin päässä Oulusta Kemiin päin.
Kolarissa on loukkaantunut vakavasti kolme ihmistä - kaksi naista ja yksi mies. Paikalla olevan MTV3:n toimittajan Ari Kettusen mukaan loukkaantuneet saatiin ulos autosta vasta kun pelastuslaitos oli irrottanut autojen katot.
Onnettomuus tapahtui, kun edellä ajava auto päätti jostain syystä tehdä U-käännöksen suoralla tieosuudella. Takana ajava nuorehko naisautoilija autoilija ei pystynyt väistämään, vaan ajoi U-käännöstä tehneen auton kylkeen.
Tapahtumapaikalta saatujen tietojen mukaan henkilöauto oli ollut pysähtyneenä tien oikeaan reunaan ja lähtenyt siitä tekemään U-käännöstä.
Nopeusrajoitus tieosuudella on 100 kilometriä tunnissa. Keliolosuhteet onnettomuuspaikalla olivat hyvät - tie on kuiva ja suora.
Onnettomuus ruuhkautti liikennettä, sillä paikalla oli jonkin aikaa vain yksi kaista käytössä. Pelastuslaitos oli paikalla selvittämässä tilannetta.
(MTV3)