Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tytti Yli-Viikari on tilanteessa, johon kukaan ei ole aiemmin joutunut – "Se olisi ensimmäinen tapaus itsenäisen Suomen historiassa"

8:34Tytti Yli-Viikari eduskunnan kansliatoimikunnan kuultavaksiNäin Kiuru kommentoi Yli-Viikarin toimintaa. Kuuntele sanasta sanaan!
Julkaistu 23.06.2021 08:59
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Valtiontalouden tarkastusviraston pääjohtajan virasta pidätetty Tytti Yli-Viikari asteli tänään eduskunnan kansliatoimikunnan kuultavaksi. Aiheena ovat Yli-Viikarin edellytykset jatkaa virassaan. Valtiotalouden tarkastusviraston pääjohtajan irtisanominen olisi tapahtuessaan historiallinen ja poikkeuksellinen tapaus.

Eduskunnan tarkastusvaltiokunnan jäsen Pauli Kiuru (kok.) kuvailee tapausta tärkeäksi, koska siihen kytkeytyy kansalaisten luottamus valtionhallintoon ja valtion varojen käyttöön. Aiemmin tarkastusvaliokunta teki Yli-Viikarin toimista 20 sivun mietinnön, jota Kiuru luonnehtii sävyltään poikkeuksellisen tiukaksi.

– Ei niitä joitain asioita voi tiukemmin sanoa, Kiuru sanoo.

Lue myös: Näin Tytti Yli-Viikari asteli eduskunnan kansliatoimikunnan kuultavaksi – lausui toimittajille vain huomenet

Kiuru: Valtaosa matkalaskuista oli puutteellisia tai virheellisiä

Mietinnössä otettiin Kiurun mukaan kantaa muun muassa hyvään hallintoon, matkustamiseen ja lentobonuspisteiden käyttöön. Kiurun muistikuvan mukaan 75 prosenttia pääjohtajan matkakuluista ja kululaskutuksista oli puutteellisia ja osin virheellisiä esimerkiksi kuittien puuttumisen vuoksi.

– Ei noudateta edes omia ohjeita, Kiuru kuvailee.

Yhtenä ongelmana hän nostaa sen, että pääjohtajan laskut on hyväksytetty tämän alaisella. Kiuru katsoo, että tällainen "yksi yli muiden" -tilanne ei ole toimiva.

Mietinnössä todetaan myös, että Yli-Viikari on vakavalla tavalla heikentänyt luottamusta Valtiontalouden tarkastusviraston toimintaan. Kiuru kertoo, että VTV:n henkilökunta on kokenut jopa suoranaista häpeää työstään viraston maineen menemisen takia.

Lue myös: VTV:n hyllytetty pääjohtaja Yli-Viikari: Tarkastusvaliokunta ei tuonut mietinnössään ilmi menoihin liittyviä väärinkäytöksiä

Olisi ensimmäinen tapaus itsenäisen Suomen historiassa

Valtiotalouden tarkastusviraston pääjohtajan irtisanominen olisi yleisemmälläkin tasolla historiallinen ja poikkeuksellinen tapaus Suomen historiassa.

Kiuru kertoo, että eduskunta nimittää vain muutamia henkilöitä virkoihinsa, ja VTV:n pääjohtaja on näistä yksi. Näitä tehtäviä hoitaneita ei ole aiemmin ollut tarpeen erottaa.

– Se olisi ensimmäinen tapaus itsenäisen Suomen historiassa, Kiuru kuvailee.

Viikaria kuullaan paraikaa eduskunnan kansliatoimikunnassa, joka on muodollisesti VTV:n pääjohtajan työnantaja.

Lue myös: VTV haluaa nopeasti selkoa Yli-Viikarin tilanteeseen – hyllytetty pääjohtaja saisi silti jatkaa virastossa, vaikka hänet irtisanottaisiin

Lisää aiheesta:

"Johtajan vastuuta ei voi kiertää juridisilla ilmaveiveillä tai alaisten syyllistämisellä" – Eduskunnassa yksimielisiä puheenvuoroja Yli-Viikarin irtisanomisestaTytti Yli-Viikarille esitetään potkuja  – "Luottamus on romahtanut"Tarkastusvaliokunta: Eduskunnan kansliatoimikunnan selvitettävä Tytti Yli-Viikarin irtisanomistaVTV:n henkilöstöpomo: Yli-Viikari käyttäytyy piittaamattomasti ja yhtä uhmakkaasti kuin alaistensa edessä – "On kyse vakavasta rikoksesta"VTV:n päällikkö tylyttää viraston rahankäyttöä: "Yli-Viikari matkustanut selvästi liikaa, ravintoloissa syöty liian usein" – vaatii pikaista pääjohtajan valintaaKansliatoimikunta käynnistää prosessin VTV:n pääjohtajan Tytti Yli-Viikarin viraltapidättämiseksi – syynä KRP:n rikostutkinta ja rahankäyttösotkut
Tytti Yli-ViikariEduskuntaValtiontalouden tarkastusvirastoUutisaamuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tytti Yli-Viikari
  • 12.6.20:01
    Eduskunta

    Hallinto-oikeuden professori: Pelttari pitäisi pidättää virastaan

  • 28.5.09:52
    Kotimaa

    Tytti Yli-Viikarin palkasta tuli päätös korkeimmalta taholta

  • 11.4.17:16
    Museot

    Tytti Yli-Viikari sai töitä Runebergin kotimuseosta – toimii kassalla ja oppaana

  • 26.06.202416:32
    Rikos

    Hallinto-oikeus: VTV:n maksettava Yli-Viikarille irtisanomisajan palkka täysimääräisenä

  • 23.01.202412:48
    Kuhmo

    Kuntalehti: Tytti Yli-Viikari hakee Kuhmon hallintojohtajaksi