Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Tuusulan henkirikos tapahtui tehtaan pihalla – uhri ja paossa oleva epäilty olivat työkavereita

Keskiviikkoaamuna henkirikoksesta muistutti enää tehtaan pihalle jätetty muistokynttilä.
Keskiviikkoaamuna henkirikoksesta muistutti enää tehtaan pihalle jätetty muistokynttilä.MTV Uutiset
Julkaistu 17.11.2021 10:41
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Tuusulassa viime perjantaina tapahtunut henkirikos tehtiin paikallisen teknologia-alan yrityksen tehtaan pihamaalla. Teosta epäiltynä etsitään edelleen Petri Piristä, josta poliisi on julkaissut kuvan.

Keskiviikkoaamuna tapahtuneesta muistutti enää tehtaan parkkipaikalle jätetty kynttilä, johon oli kirjoitettu tussilla "aina muistoissamme".

MTV Uutisten tietojen mukaan henkirikoksen uhriksi joutunut mies ja teosta epäilty mies tunsivat toisensa työn kautta. Uhri kävi töissä tehtaalla, jonka pihalla henkirikos tapahtui. Asiasta uutisoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat. 

Tapauksen tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Tero Tyynelä ei suostu kommentoimaan tietoja.

– Meillä ei ole uutta tiedotettavaa, hän summaa.

Lue myös: Poliisi kaipaa vihjeitä Petri Pirisestä – epäillään Tuusulassa tapahtuneesta murhasta: "Epäiltyä ei tule lähestyä"

petri pirinen
Poliisi on antanut julkisuuteen kuvan henkirikoksesta epäillystä Petri Pirisestä tämän löytämiseksi. Kuva: Poliisi.

Poliisi etsii nimen ja kuvan kanssa

Poliisi ei ole edelleenkään tavoittanut murhasta epäiltyä 38-vuotiasta Petri Piristä. Poliisi on antanut miehen nimen ja kuvan julkisuuteen, jotta tämä tavoitettaisiin. Mies on ollut kateissa viime perjantaista alkaen.

Tyynelän mukaan poliisilla ei ole toistaiseksi käsitystä siitä, missä epäilty voisi mahdollisesti olla.

– Tässä on aktiivisia toimenpiteitä käynnissä miehen löytämiseksi.

Tyynelä pitää mahdollisena myös sitä, ettei miestä löydetä hengissä.

– Tässä vaiheessa on oikeastaan kaikki vaihtoehdot auki.

Tietoja epäillyn liikkeistä ja olinpaikasta on pyydetty yleiseen hätänumeroon 112, ja poliisi on muistuttanut, ettei miestä tulisi lähestyä itse. Poliisi ei ole luonnehtinut miestä varsinaisesti vaaralliseksi, mutta todennut, että miestä epäillään murhasta.

Poliisin mukaan Pirisellä ei ole taustallaan näin vakavia rikoksia kuin mistä häntä nyt epäillään.

– Hän vaikuttaa olevan yksinäinen ihminen, jolla ei ole paljon sosiaalisia suhteita, tutkinnanjohtaja luonnehti MTV Uutisille aiemmin.

Lisää aiheesta:

Nuori mies ammuttiin yleisellä paikalla Espoon Suvelassa – yhtä esitetään vangittavaksiSuvelan epäilty murhaaja yhä kateissa – vihjeitä tullut eri puolilta SuomeaPoliisi MTV:lle: Vapautettu mies ei liity mitenkään lehdenjakajanaisen surmaanNäin poliisi pääsi murhasta epäillyn Petri Pirisen jäljille – "Vihjeet viittasivat nuoruusvuosiin"Poliisi kaipaa vihjeitä Petri Pirisestä – epäillään murhasta: "Epäiltyä ei tule lähestyä"Kolmekymppinen mies ammuttiin kerrostalon pihalle keskellä päivää Järvenpäässä – epäillyt pakenivat ja nyt poliisi on erikoisessa tilanteessa
HenkirikoksetPoliisiTuusulaRikosepäilytRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • ti05:37
    Rikosepäilyt

    Savonlinnan palossa kuolleen äidin isällä olisi poliisille asiaa – "Kohta tapahtuu jotakin pahaa", epäilty uhkaili

  • ma12:52
    Ahvenanmaa

    Miestä syytetään veljensä murhasta Ahvenanmaalla – 20 pistoa, 25 viiltoa

  • 12.12.14:30
    Rikosepäilyt

    Kaksi miestä vangittiin – kahta uhria ammuttiin varastetulla haulikolla Konalassa

  • 11.12.19:16
    Helsinki

    Konalan taposta epäillyllä mittava rikostausta – liittyi vuoden 2015 sorakuoppamurhaan

  • 11.12.15:08
    Poliisi

    Poliisi jatkaa Konalan henkirikoksen tutkintaa – viisi otettu kiinni