Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkijoiden mukaan ilmastonmuutoksen seurauksiin on varauduttava nyt – "Tämä on ratkaiseva vuosikymmen"

1:45Tutkijoiden mukaan ilmastonmuutoksen seurauksiin on varauduttava nytAihetta käsiteltiin Kymmenen uutisissa.
Julkaistu 28.02.2022 21:18
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Ilmastonmuutoksen seurauksiin ei ole varauduttu tarpeeksi, toteavat tutkijat hallitusten välisen ilmastopaneelin (IPCC) tänään julkaistussa raportissa. Yli kolme miljardia ihmistä asuu olosuhteissa, joita ilmaston lämpenemisen seuraukset kuten lisääntyvä kuivuus, myrskyt ja tulvat koettelevat ankarasti.

Jo nyt ilmastonmuutos vaikeuttaa miljoonien ihmisten elämää. Kaikkia ilmastonmuutoksen haitallisia seurauksia ei enää pystytä estämään vaan niihin on sopeuduttava.

Australian itärannikko on tällä hetkellä tulvien vallassa. Tällaiset äärimmäiset sääilmiöt yleistyvät ja niihin pitäisi kaikkialla maailmassa varautua huomattavasti nykyistä paremmin, varoittaa hallitusten välinen ilmastopaneeli tuoreessa raportissaan. Ilmastonmuutoksen paheneviin seurauksiin on myös sopeuduttava, koska päästöjen vähentäminen on edennyt liian hitaasti. 

– Meillä on lyhyt ja nopeasti sulkeutuva aikaikkuna, jotta voimme varmistaa planeettallemme elinkelpoisen tulevaisuuden. Tähän haasteeseen on vastattava. Tämä on ratkaiseva vuosikymmen ilmastotoimien kannalta, muistutta IPCC-työryhmän puheenjohtaja Hans-Otto Pörtner.

Kaupungeissa varauduttu huonosti ilmastonmuutokseen

Yli kolme miljardia ihmistä asuu alueilla, joihin ilmastonmuutoksen seuraukset iskevät pahimmin. Köyhimmissä maissa miljoonat ihmiset kärsivät jo nyt ilmastonmuutoksen seurauksista. 

– Vaikutukset talouteen ja turvallisuuteen ovat aineistomme valossa oletettua merkittävämpiä. Riskit ovat samanaikaisia, monimutkaisia ja tuntemattomia kokonaisvaikutuksiltaan, kuvaa dosentti Tero Mustonen, yksi raportin pääkirjoittajista.

Ilmastopaneelin raportissa muistutetaan, että jo puolet maailman ihmisistä asuu kaupungeissa ja niihin muuttaa jatkuvasti lisää väkeä. Monissa kaupungeissa ei kuitenkaan ole minkäänlaisia varautumissuunnitelmia nousevan meriveden, lisääntyvien tulvien ja myrskyjen tai yleistyvien lämpöaaltojen varalta.

– Ihmiskunnalla ei ole aikaa odottaa, että ratkaistaan ensin muut ongelmat ja sitten palataan ilmastonmuutokseen. Sillä on hintansa, jos jälleen tehdään kompromisseja ja jatketaan sovittelua ilmastotoimissa, varoittaa Hans-Otto Pörtner. 

Helle, kuivuus, ilmastoLisääntyvä kuivuus ja lämpöaallot vaikeuttavat esimerkiksi ruuantuotantoa.Reuters

Merkittäviä vaikutuksia myös Euroopassa

Raportissa on listattu riskejä, joita ilmastonmuutos tuo eri alueille. Eurooppaa varoitetaan lisääntyvistä helleaalloista, kuumuuden ja kuivuuden aiheuttamista satotappioista, vesipulasta sekä lisääntyvistä tulvista ja merenpinnan noususta.

Meillä Suomessa sateet lisääntyvät. Mikäli maapallon keskilämpötila nousee yli kolme astetta esiteollisesta ajasta, sadannan määrä Suomen alueella voi kasvaa huomattavasti. Suomessa yhden päivän sadannan enimmäismäärän ennustettaisiin kasvavan monin paikoin yli kymmenyksellä. Tämä tarkoittaa entistä kovempia vesi- ja lumisateita.

Lisää aiheesta:

IPCC: Mahdollisuus taata elinkelpoinen ja kestävä tulevaisuus kaikille on umpeutumassaIlmastonmuutoksen tuore raportti julki: Nämä ovat toimimattomuuden seuraukset ihmisille ja planeetalle – laajaa tuhoaMTV:n kirjeenvaihtaja on todistanut ilmastonmuutoksen tuhoja ympäri Eurooppaa: "Vauhti vain kiihtyy ja kiihtyy"Ilmastopaneeli varoittaa tulevassa raportissaan ilmastonmuutoksen synkistä vaikutuksista, jos päästöjä ei saada kuriin: "Pahin on vielä tulossa"Tuore raportti: Ilmastonmuutos on elinikäinen terveysriski lapsille – tutkijat pelkäävät sen uhkaavan kokonaisen sukupolven terveyttäTutkijat varoittavat ilmastonmuutoksen nopeasta etenemisestä – osa maapallosta voi muuttua asuinkelvottomaksi
IlmastonmuutosUlkomaatTiede

Tuoreimmat aiheesta

Ilmastonmuutos
  • Eilen13:37
    Alexander Stubb

    Presidentti Stubb YK:n ilmastohuippukokoukseen Brasiliaan

  • ti20:21
    Jamaika

    Tästä syystä "viipyilevä" Melissa on erityisen tappava

  • 24.10.05:48
    Meret

    Suomen talvet voivat kylmetä hurjasti – ei todellakaan paluu "vanhoihin kunnon aikoihin"

  • 22.10.20:23
    Luonto ja eläimet

    YK:n pääsihteeri: Ilmaston lämpenemistä ei voi estää toivotussa ajassa

  • 21.10.17:04
    Islanti

    Historiallinen hetki: Hyttynen löytyi Islannista