Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
2:39Tanska auttoi Yhdysvaltoja vakoilemaan eurooppalaisia poliitikkoja – asiantuntijan mukaan olisi ihme, jos Suomea ei olisi yritetty vakoilla samallaVideo: Tanska auttoi Yhdysvaltoja vakoilemaan eurooppalaisia poliitikkoja – tutkijan mukaan olisi ihme, jos Suomea ei olisi yritetty vakoilla samalla.
Julkaistu 31.05.2021 21:19
Toimittajan kuva

Lisa Kärnä

lisa.karna@mtv.fi

Eurooppalaisten tiedotusvälineiden yhteisselvityksen mukaan Yhdysvallat vakoili Ruotsia, Norjaa, Ranskaa ja Saksaa Tanskan tiedustelupalvelun avulla. Suomi ei kuulunut vakoilukohteisiin, mutta suomalaistutkija olisi yllättynyt, ellei sitä olisi ainakin yritetty.

Ranska, Saksa ja monet muut Euroopan maat ovat pöyristyneitä tiedoista, joiden mukaan Yhdysvallat on vakoillut eurooppalaisia huippupoliitikkoja Tanskan tiedustelupalvelun avustuksella.

Yhdysvaltain turvallisuusvirasto NSA vakoili Euroopan ykköspoliitikkoja vuosien 2012 ja 2014 välillä, apurinaan Tanskan tiedustelupalvelu. Tanskan tiedustelupalvelun avustus on tarkoittanut esimerkiksi pääsyä Tanskan läpi menevään verkkoliikenteeseen.

Saksassa kohteina olivat ainakin liittokansleri Angela Merkel, nykyinen presidentti Frank-Walter Steinmeier ja silloinen oppositiojohtaja Peer Steinbrück. 

Suojelupoliisin mukaan suomalaisiin kohdistunutta vakoilua Yhdysvalloista ei ole havaittu, mutta suomalaistutkija olisi yllättynyt, ellei näin olisi tapahtunut.

– Hyvin selvästi siellä on vakoiltu suuria liittolaismaita. On vakoiltu toista maata Ruotsia, joka ei kuulu Natoon, mutta jonka asiat kiinnostavat. Vaikea nähdä, miksi Suomi olisi jätetty tässä jotenkin erityistapauksena pois, toteaa Ulkopoliittisen instituutin johtava tutkija Charly Salonius-Pasternak.

Lue myös: Ranska kommentoi mediatietoja USA:n turvallisuusviraston poliitikkovakoilusta Euroopassa: "Erittäin vakavaa jos totta"

Tutkija olisi yllättynyt, jos Tanskan kautta ei olisi yritetty vakoilla myös suomalaispoliitikkoja – "Miksi Suomi olisi jätetty jotenkin erityistapauksena pois?"

Epäselvää on, toimiko tiedustelupalvelu hallituksen siunauksella

Tanskan puolustusministerinä 2019 aloittanut Trine Bramsen sai tietää yhteistyöstä viime elokuussa. Samoihin aikoihin Tanskan tiedustelun johtaja ja kaksi muuta työntekijää saivat lähtöpassit.

Toistaiseksi ilmassa leijuu vielä kysymys siitä, oliko Tanskan tiedustelulla maan hallituksen siunaus toiminnalleen.

– Tässä kiinnostava kysymys on, että oliko se niin, että toimittiin poliittisten päätöksentekijöiden pyynnöstä, tai ainakin heidän hyväksyntänsä mukaisesti. Silloin ei välttämättä jokaista yksityiskohtaa aina tiedetä tarkalleen tai sitä, kenestä kaikista henkilöistä on kyse, mutta yleisesti on hyväksytty tällainen operaatio, Salonius-Pasternak toteaa.

Johtavan tutkijan mukaan on ymmärrettävää, että yksittäiset poliitikot ovat tuohtuneet tapauksesta. Hän ei kuitenkaan usko, että tällainen vaikuttaisi esimerkiksi Pohjoismaiden väliseen yhteistyöhön.

– On hyvin vaikea nähdä, että poliitikot oikeasti uskoisivat, että Yhdysvallat olisi ainoa maa, joka näin tekisi, hän toteaa.

Lue myös: Mediat: USA vakoili Euroopan huippupoliitikkoja tanskalaisavulla – kohteina Saksan, Ranskan, Ruotsin ja Norjan johtoa

Lisää aiheesta:

Onko Trumpin myllertämä USA enää luotettava? Tätä mieltä on SupoSebastian Tynkkynen ei MTV:n tietojen mukaan ollut ainoa Venäjän leirikutsun saanut – tutkijat: Venäjän strategia on muuttunutAsiantuntija Suomeen kohdistuvasta vakoilusta: "Jos Venäjä on myrsky, niin Kiina on ilmastonmuutos"Raporttiluonnos: Vakoiluohjelmia käytetty muun muassa opposition vakoiluun EU:ssa – "Olenko vihainen? Kyllä olen"Näin toimii nykyvakoilu – ihmisiä seurataan videopalveluiden ja taksisovellusten kautta, Kiina rakentaa valtavaa "varjo-Facebookia"Ranska kommentoi mediatietoja USA:n turvallisuusviraston poliitikkovakoilusta Euroopassa: "Erittäin vakavaa jos totta"
VakoiluTanskaYhdysvallatSuomiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Vakoilu
  • ma05:42
    Vatikaani

    Näin maailman pienin valtio vakoilee yhä ympäri maailmaa: "Yksi maailman tärkeimmistä tiedustelukoneistoista"

  • 11.10.05:45
    Jäänmurtajat

    Myikö Suomi salaisuutensa Trumpille? Historiassa varoittavia esimerkkejä

  • 10.10.16:27
    EU

    Mediat: Unkarin vakoojat toimineet Brysselissä yli vuosikymmenen – EU käynnisti tutkinnan

  • 6.10.15:53
    Veneet ja laivat

    SK: Vakoilusta epäiltyä alusta oli vastassa mittava viranomaisoperaatio Olkiluodossa

  • 30.9.18:12
    Saksa

    Mepin avustaja vakoili 20 vuotta Kiinan hyväksi