Eurooppa-neuvoston puheenjohtajan Donald Tuskin mukaan tämän verran on ilmiselvää: Britannian ero EU:sta heikentäisi selvästi molempia osapuolia. Lisäksi suhteissa olisi edessä epävarmuuden ja poliittisen välitilan aika, jonka Tusk arvioi kestävän seitsemän vuotta.
– Vaikka me voisimme toteuttaa alle vuodessa Britannialle EU:ssa uuden pysyvän ratkaisun, jonka (pääministeri) David Cameron neuvotteli, Tusk kuvasi mielestään parempaa vaihtoehtoa.
Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) ja presidentti Sauli Niinistön torstaina tavanneen Tuskin mukaan vieläkin tärkeämpää olisi tajuta brexitin laajemmat geopoliittiset seuraukset, joita on "täysin mahdotonta ennustaa".
– Historia on opettanut, että meidät on aina voitettu, kun olemme olleen jakaantuneita - ja että voitimme aina, kun pysyimme yhtenäisinä, historiaa pääaineenaan opiskellut Tusk luennoi Kesärannan lehdistötilaisuudessa.
Tuskin mukaan EU:n ja koko läntisen yhteisön pysyminen koossa olisi tärkeää niin unionin kumppaneiden kuin vastustajienkin takia.
Toiveikkuus koetuksella
Tusk myönsi, että Britannian kansan mielipidettä on kunnioitettava ja ulkopuolisten mahdollisuudet vaikuttaa äänestystulokseen ovat rajalliset. Arvioita EU-eron järjettömyydestä ei kuitenkaan tarvinnut etsiä Tuskin kommenteista rivien välistä.
Hänen mukaansa Britannia päättäisi erota juuri silloin, kun brittien ajatukset EU:n kehittämisestä ovat saaneet enemmän vastakaikua eri puolilla Eurooppaa.