Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

May sanoo Britannian tarvitsevan jälleen lisäaikaa brexitiin – Donald Tusk kehottaa EU:a olemaan kärsivällinen

Theresa May
Theresa May
Julkaistu 02.04.2019 20:27

MTV UUTISET – STT

Britanniassa konservatiivipääministeri Theresa May ja hänen hallituksensa kutsuvat työväenpuolueen johtajan Jeremy Corbynin puolueineen brexit-talkoisiin. May haluaa oppositiojohtaja Corbynin mukaan luomaan sopimusta, joka voitaisiin viedä tarjolle EU:lle.

May kertoi asiasta seitsentuntiseksi venyneen hallituksen brexit-kokouksen jälkeen. Eilen parlamentin alahuone hylkäsi kaikki neljä brexit-vaihtoehtoa, jotka tuotiin äänestykseen.

May lupaa hallituksen toimivan parlamentin tahdon mukaan, tosin yhdellä ehdolla

Mayn ihannetilanteessa työväenpuolue ja konservatiivit löytävät yksimielisen vaihtoehdon. Jos yhteistä ratkaisua ei kuitenkaan synny, EU:n ja Britannian tulevaksi suhteeksi luotaisiin erilaisia vaihtoehtoja, joista parlamentin alahuone pääsisi äänestämään.

May lupasi, että hallitus myös noudattaisi parlamentin tahtoa – tosin sillä ehdolla, että myös työväenpuolue toimii samoin.

Lisäksi May sanoi maan tarvitsevan lyhyen viivästyksen eroprosessiin. Viivästyksen on kuitenkin hänen mielestään oltava mahdollisimman lyhyt ja päätyttävä heti, kun sopimus on neuvoteltu. Lisäksi May haluaa sopimuksen kasaan ennen toukokuun 22. päivää, jotta Britannian ei tarvitse osallistua eurovaaleihin.

May haluaa myös selkeän ajatuksen siitä, mitä lisäajalla aiotaan tehdä. Näin voidaan hänen mielestään varmistaa, että Britannia jättää EU:n ajallaan ja hyvässä järjestyksessä.

Kyllästyneitä siellä ja täällä

Pääministeri korosti, ettei maan jakautuneisuus voi jatkua enää kauan, sillä tilanne vahingoittaa maan politiikkaa. Hän kutsui brexitiä "ratkaisevaksi hetkeksi saarten historiassa".


– Tämä on vaikeaa kaikille, ja intohimot ovat korkealla molemmin puolin, May totesi.

Hän huomautti myös monien olevan lopen kyllästyneitä koko prosessiin ja haluavan jättää EU:n ilman sopimusta ensi viikolla. May toisti, että uskoo sopimuksellisen eron olevan Britannian kannalta paras vaihtoehto.

Kyllästyneisyyttä on enenevässä määrin ilmassa myös EU:n puolella. Tänään Ranskan presidentti Emmanuel Macron sanoi, ettei pidä pitkää viivytystä Britannian EU-eroprosessiin itsestäänselvyytenä, vaikka Britannia sitä pyytäisikin. Macron esitti kantansa tänään tiedotustilaisuudessa Irlannin pääministerin Leo Varadkarin vierailun yhteydessä.

Macron korosti, ettei viivytyksen voida olettaa toteutuvan automaattisesti. Hän huomautti myös, ettei EU aio jäädä brittien poliittisen kriisin panttivangiksi.

Irlannin pääministeri niin ikään painotti, että vaikka brexit työllistää Britanniaa, EU-maiden on syytä katsoa eteenpäin. Hän kuitenkin muistutti, että Britannian lähtö EU:sta on erityisen vaikea Irlannille ja että maa tekee kaikkensa suojellakseen Pohjois-Irlannin rauhansopimusta.

Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Donald Tusk reagoi Mayn puheeseen Twitterissä hieman mystisesti, mahdollisesti ilmaisten suhtautuvansa viivästykseen suopeasti.

– Vaikka emme tämänkään päivän jälkeen tiedä, mikä lopputulos on, olkaamme kärsivällisiä, hän totesi.  

Lisää aiheesta:

Brittiparlamentti läimäisi taas Johnsonia – pääministerin toivomia vaaleja ei vielä hyväksyttyBritannian valtiovarainministeri: Brexit-neuvotteluihin haettava pitkää lisäaikaa Britannian parlamentti on vahvistanut brexitin lykkäämisen – ero voi tapahtua aikaisintaan huhtikuussaBrexit-vaihtoehdoista äänestetään Britanniassa taas huomenna – listalla jopa brexitin peruminenBrexit-sopimuksen hyväksyminen Britannian parlamentissa hyvin epävarmaaBritannian Maylla on jälleen tiukat paikat edessään – parlamentissa äänestetään tänään pääministerin brexit-strategiasta
BrexitEUIso-BritanniaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brexit
  • 19.5.19:44
    EU

    EU ja Britannia hakevat uutta alkua brexitin jälkeen – solmivat sopimuksen

  • 18.5.17:20
    Iso-Britannia

    EU:n jättänyt Britannia hakee nyt tiiviimpiä suhteita unionin jäsenmaihin

  • 05.09.202416:02
    Ranska

    Macron nimitti entisen brexit-neuvottelijan Ranskan uudeksi pääministeriksi

  • 28.08.202417:16
    Iso-Britannia

    Britannian tuore pääministeri Keir Starmer lupaa palauttaa suhteet EU:hun – "Ei tarkoita Brexitin perumista"

  • 24.07.202407:15
    Iso-Britannia

    MTV Lontoossa: Vientiyritykset kaikonneet, bruttokansantuote laskee – EU-ero kaduttaa brittejä, mutta paluusta ei puhuta