Turkki ja Yhdysvallat ovat sopineet, että Turkki keskeyttää operaationsa Pohjois-Syyriassa.
Asiasta kertoi Yhdysvaltain varapresidentti Mike Pence lehdistötilaisuudessa Turkissa sen jälkeen, kun hän oli tavannut Turkin presidentti Recep Tayyip Erdoganin.
Yhdysvaltain mukaan tulitauko kestää ensin viisi päivää, jonka jälkeen operaatio on määrä keskeyttää kokonaan.
– Kun YPG:n taistelijat ovat vetäytyneet alueelta, Turkin tulitauko on pysyvä, Pence sanoi.
Turkin ulkoministeri Mevlut Cavusoglu taas kertoi, että operaatio loppuu kokonaan vasta, kun kurditaistelijat ovat vetäytyneet alueelta.
Lue myös: Yhdysvallat valmis lisäämään Turkin-vastaisia pakotteita, jos Syyriaan ei synny tulitaukoa
Osana sopimusta kurdien YPG-järjestön taistelijat poistuvat alueilta, jonne Turkki on suunnittelemassa turva-aluettaan. Yhdysvallat on luvannut varmistaa taistelijoiden poistumisen. Turkki taas muodostaa alueelle noin 30 kilometrin turvavyöhykkeen, kertoo Turkin uutistoimisto Anadolu Ajansi.
Yhdysvallat ei myöskään aio asettaa Turkille uusia pakotteita ja peruu voimassa olevat sanktiot, kun tulitauko on pysyvä.
Turkki käynnisti viime viikolla kovaa kansainvälistä kritiikkiä keränneen hyökkäyksensä Syyriaan.