Kuvataidekoululaisten näkemykset kansanedustajista ovat oivaltavia, hauskoja – ja näköisiä. Katso itse yllä olevalta videolta.
Kansanedustaja Eerikki Viljanen (kesk.) ihasteli muotokuvaansa kuvataidekoululaisten näyttelyn avajaisissa eduskunnan kirjastossa keskiviikkona.
– Kyllä tässä teoksessa ominaispiirteet ja tunnelma on vangittu. Tekijä on 9-vuotias Mila, ja ihan huikea suoritus, Viljanen kommentoi Viiden jälkeen -ohjelmalle.
Viljanen meni kouluun itse paikan päälle malliksi. Hänestä ei ole aiemmin tehty muotokuvaa.
– Rima on korkealla, jos minusta vielä toinen muotokuva tullaan tekemään. Siskoni sanoi, että tästä kuvasta tunnistaa sekä minut että poikani, mikä on minusta aika hyvä kuvaus.
6-vuotias Joel käytti teoksessaan sekatekniikkaa
Näyttelyn avajaisissa oli paikalla myös taiteilijoita, ja yksi nuorimmista oli 6-vuotias Joel Ruostejoki Forssan kuvataidekoulusta. Hänen teoksensa esittää rkp:n kansanedustaja (r.). Kuva alla.



