Tukes varoittaa: Tällaiset desinfiointiaineet vakava terveysriski
Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) varoittaa kuluttajia käyttämästä rakennusten sisätilojen käsittelyyn desinfiointiaineita, jotka sisältävät polymeerisiä guanidiineja. Aineiden on todettu aiheuttavan allergisia ihoreaktioita ja mahdollisesti jopa syöpää.
Tukes varoittaa kuluttajia käyttämästä esimerkiksi homevaurioisten tilojen ja irtaimiston käsittelyyn tarkoitettuja desinfiointiaineita, jotka sisältävät polymeerisia guaniideja. Koe-eläimillä tehdyissä tutkimuksissa erään guanidiinibiosidin on havaittu vahingoittavan hengityselimiä, aiheuttavan allergisia ihoreaktioita ja vaurioittavan silmiä. Sen epäillään aiheuttavan myös syöpää.
Haitallisinta näiden aineiden käyttö on suihkutettuna, koska silloin ihmiset altistuvat niille hengitysteitse. Altistuminen kyseisille aineille on mahdollista myös, jos niitä on suihkutettu asuintiloihin ja ilmanvaihtokanaviin. Kun esimerkiksi sohva käsitellään guanidiinibiosidia sisältävällä desinfiointiaineella, nämä aineet jäävät sohvan pinnalle, saattavat pölistä ja kulkeutua hengityksen mukana elimistöön.
Tukes tähdentää, että homeisten rakennusten korjaamisessa oleellisinta on estää rakenteiden kostuminen ja ensisijaisena korjaustoimenpiteenä tulisi olla rakenteiden vaihtaminen.
Desinfiointiaine sisältää polymeeristä guanidiinibiosidia, jos sen etiketissä lukee oligo(2-(2-etoksi)etoksi-etyyliguanidiniumkloridi (Akacid), PHMG, Akacid forte tai polyheksametyleenibiguanidi eli PHMB.
Lähde: Tukes
(MTV3)
Uusimmat
-
11:04
Nurmijärveläinen perheenisä Simo aloittaa joka aamun pulahtamalla takapihan pakastimeen: "Minusta tulee paljon mukavampi silloin"
-
11:02
Maailmantähti Dwayne "The Rock" Johnson julkaisi suomalaisen Rikun videon Instagramissa – Kalle Lamberg riensi oitis vastaamaan: "Torille mars"
-
10:56
Tällaisen siivun pakkanen puraisee ladattavan hybridin sähköisestä toimintamatkasta
-
10:35
Viroon matkalla ollut 1 300 kilon kokaiinilasti takavarikoitiin Ecuadorissa
-
10:30
Pilvi Hämäläinen ihastuttaa hellyttävällä sketsihahmollaan – tältä näyttää Pönttö: "Suomen tyhmin koira"
-
10:23
Paljun lämmitys meni karmealla tavalla pieleen – tulipalon rätinään herännyt mökinomistaja pelasti ripeällä toiminnallaan suuremmat tuhot
-
10:22
Juho Hänninen teki tärkeää työtä Toyotan WRC-tiimille – "Paljon saatiin oppia"
-
10:15
Mercedes-legenda kuoli – Mika Häkkinen otti osaa poismenon johdosta: "Erittäin surullista"
-
10:02
Hittisarja The Crown herätti niin suuria tunteita, että ministerikin puuttui peliin – ovatko nämä sokeeraavat kohtaukset faktaa vai fiktiota?
-
09:54
MM-mitalisti jakoi karmivan kuvan – tällaista jälkeä pakkanen tekee jaloille
-
09:48
Video: Mykistävän upea kuu vangitsi katseet Turussa – superkuun sijaan kyse on "aistiharhasta"
-
09:45
Kansainväliset mediatkin kiinnostuneita siivouskuningatar Aurista – menestystarinan takana intohimo ja kova työ: "Siivouksesta tulee vihdoinkin seksikästä"
-
09:39
René Fasel ärähtää jääkiekon MM-kohusta: "Todella vaarallista" – sormi osoittaa myös Suomeen
-
09:02
Juha Tapio ajoitti pitkän keikkataukonsa niin, että pystyi olemaan läsnä lapsensa suuressa elämänmuutoksessa: "Tämä on sellainen aika, kun isää tarvitaan"
-
09:01
NHL:n yön suomalaiset: Juuse Saros hirmuvireessä Nashvillen maalilla: "Epätodellinen ilta"
-
08:55
Katin nerokas ja vähähiilihydraattinen versio supersuositusta avokadopastasta: "Valmistuu hetkessä ja maistuu taivaalliselta"
-
08:52
NHL-draamaa: kiekko viimeisellä minuutilla tyhjän maalin tolppaan, sitten nähtiin jotain mieletöntä
-
08:40
Konkurssien määrän uskotaan lähtevän kasvuun lähikuukausina – “Moni on velkojien armoilla”
-
08:14
Marko Jantunen kävi kuoleman porteilla – käyttää nyt kokemuksiaan uudessa työssään: "Se on aina muistona, miten vakavan asian kanssa ollaan tekemisissä"
-
08:05
Yksi Yökylässä-jakso aiheutti valtaisan palauteryöpyn Maria Veitolalle: "En muista kenenkään muun herättäneen tuollaisia tunteita"
-
Lataa lisää