Matti Suur-Hamari ja Katri Riihilahti esittivät yhdeksäntenä tanssinaan foxtrotin.
Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelman yhdeksännessä suorassa lähetyksessä sukellettiin brittiläisen musiikin maailmaan.
Illan päätteeksi yksi pareista joutuu jälleen kotimatkalle.
Matti Suur-Hamari ja Katri Riihilahti esittivät tanssinaan foxtrotin Adelen jättihittiin Set Fire to the Rain.
Ennen tanssiaan nähdyssä videoinsertissä Suur-Hamari kertoi millaisessa "vieraassa todellisuudessa" kokee eläneensä viimeiset 12 viikkoa. Suur-Hamari on ollut koko TTK-matkansa ajan poissa kotoa perheensä luota, joka asuu Rukalla. Lähetyksessä Suur-Hamari kertoi pienen lapsensa olevan mitä suurin TTK-fani.
Tuomaristo pisti merkille useita asioita kaksikon esityksestä. Kolmikko puhui erityisesti foxtrotin jalkatekniikasta sekä siitä, että Suur-Hamarin kohdalla sitä on arvioitava hieman eri tavalla.
– Foxtrotin vaatima jalkatekniikka ei ole mahdollista toteuttaa täysin proteesijalan kanssa, joten jätämme sen nyt arvostelun ulkopuolelle, Helena Ahti-Hallberg totesi.
Jorma Uotinen totesi kokonaisuuden olleen siisti, mutta kaivanneenwsa kuitenkin siihen "liukua, nousua ja laskua".
