Turun Sanomat kertoo verkkosivuillaan, että 30-vuotias hyökkääjä Tuomas Suominen joutuu lopettamaan jääkiekkoilijan uransa. Suominen kävi keväällä kolmannessa lonkkaleikkauksessaan, eikä ole toipunut enää pelikuntoon.
- Vamma tuli alun perin syksyllä 2011 jossain treenipelissä. Sen jälkeen lonkkaa on leikattu kolme kertaa, mutta nyt luistelu ei enää ole mahdollista. Harmi, sillä olisin mielelläni jatkanut pelaamista, Suominen kertoo TS:lle.
Suominen joutui lonkkavamman vuoksi pitämään välivuoden kaudella 2012–13, mutta palasi viime kaudella Tepsiin tryout-sopimuksen kautta.
- Lonkka vaivasi oikeastaan koko viime kauden. Kauden loppu oli aika tuskainen ja päätimme lääkäreiden kanssa kokeilla vielä yhtä leikkausta. Ei siitä kuitenkaan enää pelikelpoista tullut. Luistelu on mahdotonta ja siviilissäkin lonkkaa särkee melkein koko ajan, Suominen toteaa.
TPS:n oma kasvatti pelasi koko liigauransa turkulaisseurassa. SM-liigan runkosarjaotteluita hänelle kertyi yhteensä 342, joissa Suominen iski 53 maalia ja antoi 81 maaliin johtanutta syöttöä.