Yhdysvaltain sisäisen turvallisuuden ministeriö tarjoaa siirtolaisille matkakulut ja "stipendin" kotimaahan palaamisesta.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin hallinto aikoo tarjota 1 000 dollarin palkkion maasta omatoimisesti poistuville paperittomille siirtolaisille. Asiasta kertoi Yhdysvaltain kotimaan turvallisuuden ministeri Kristi Noem maanantaina.
Noemin mukaan Yhdysvaltain sisäisen turvallisuuden ministeriö tarjoaa siirtolaisille matkakulujen lisäksi 1 000 dollarin "stipendin" kotimaahan palaamisesta.
– Jos olet täällä laittomasti, "itse-karkottaminen" on paras, turvallisin ja kaikkein kustannustehokkain tapa lähteä Yhdysvalloista ja välttää pidätetyksi tuleminen, Noem sanoi.
Ministeriön mukaan siirtolaiset voivat omatoimisella maasta poistumisella välttää maahanmuuttopoliisi ICE:n kohtaamisen. Ministeriö kertoi lisäksi, että Hondurasista kotoisin oleva paperiton siirtolainen oli jo hyödyntänyt ohjelmaa palatakseen kotiin.
Matkakuluja ja palkkiota voi hakea omatoimisia kotiinpaluita varten suunnitellulla puhelinsovelluksella. Ministeriön mukaan palkkio maksetaan sen jälkeen, kun siirtolaisen paluu kotimaahan on vahvistettu sovelluksen kautta.
Hallinto sanoo säästävänsä karkotuksissa
Yhdysvaltain sisäisen turvallisuuden ministeriön mukaan hallinto tulee uudella ohjelmalla säästämään karkotuksissa. Sen mukaan paperittoman siirtolaisen pidättämisen, säilöönoton ja maasta poistamisen kustannukset ovat keskimäärin päälle 17 000 dollaria.
