Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trump sai uhkauksella lentävän lähdön satojen miljardien hankkeelle: "Näytti, mitä tapahtuu, jos joku muu haluaa tehdä saman"

Kolumbia sai Trumpin vihat niskaansa, kun maan presidentti Gustavo Petro ei suostunut ottamaan vastaan karkotettuja kolumbialaisia kuljettaneita lentoja.
Kolumbia sai Trumpin vihat niskaansa, kun maan presidentti Gustavo Petro ei suostunut ottamaan vastaan karkotettuja kolumbialaisia kuljettaneita lentoja.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 29.01.2025 14:46

MTV UUTISET – STT

Kolumbia taipui karkotusasiassa. Vielä on kuitenkin auki, miten Trump toteuttaa lupauksensa miljoonien siirtolaisten karkottamisesta.

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin yksi keskeisistä vaalilupauksista oli karkottaa maasta jopa miljoonia paperittomia maahanmuuttajia. Karkotusoperaatio on jo ehtinyt aiheuttaa diplomaattisen selkkauksen, vaikka Trump on ollut vallassa vasta noin viikon.

Sunnuntaina Kolumbia sai Trumpin vihat niskaansa, kun maan presidentti Gustavo Petro ei suostunut ottamaan vastaan karkotettuja kolumbialaisia kuljettaneita lentoja.

Trumpin hallinto uhkasi Kolumbiaa 25 prosentin tuontitulleilla ja viisumien myöntämisen keskeyttämisellä. Kolumbia taipui ja lähetti omat koneensa hakemaan kansalaisiaan.

Lue lisää:

Kolumbia lähetti sotilaskoneita hakemaan Yhdysvalloista karkotettuja kansalaisiaan

Valkoinen talo: Trump perui Kolumbian tuontitullit, kun maa pyörsi karkotuslentopäätöksensä

Kyseessä voi olla vasta alkusoittoa Trumpin ja Latinalaisen Amerikan vastakkainasettelussa. Petron toiminta sai julkista tukea monilta alueen vasemmistolaisilta presidenteiltä, kuten Kuuban Miguel Diaz-Canelilta ja Brasilian Luiz Inacio Lula da Silvalta.

–  Latinalaisen Amerikan vasemmistolaisille on tosi iso asia, että hän teki näin, vaikka se kesti vain muutamia tunteja, sanoo projektitutkija Nadia Nava-Contreras Turun yliopiston John Morton -keskuksesta STT:lle.

Kolumbian höykyttämisestä tuli samalla esimerkkitapaus muille maille.

–  Nyt Trump on näyttänyt mitä tapahtuu, jos joku muu haluaa tehdä saman.

Yli kymmenen miljoonaa paperitonta

Yhdysvalloissa oli tutkimuslaitos Pew'n mukaan vuonna 2022 noin 11 miljoonaa paperitonta maahanmuuttajaa. Heistä noin neljä miljoonaa oli meksikolaisia, runsaat kaksi miljoonaa keskiamerikkalaisia ja noin miljoona eteläamerikkalaisia.

Jos Trump aikoo vaalilupaustensa mukaisesti karkottaa miljoonia siirtolaisia, operaation hinnaksi on arvioitu satoja miljardeja dollareita.

–  Miten hän toteuttaa sen, on iso kysymysmerkki, Nava-Contreras arvioi.

147006428 trump maahanmuuttajat

Maahanmuutto- ja tulliviranomainen on viime torstaista lähtien pidättänyt jo tuhansia paperittomia siirtolaisia.

Nava-Contreras muistuttaa, että laajamittaiset karkotukset eivät itsessään ole uusi asia Yhdysvalloissa. Myös demokraattihallinnot karkottivat suuria määriä paperittomia maahanmuuttajia.

– Iso ero on se, miten Trump käyttää karkotuksia poliittisena työkaluna. Ne ovat nykyään osa laajempia kulttuurisotia, Nava-Contreras sanoo.

–  Ennen käytettiin paperiton-termiä, hän alkoi käyttää termiä laiton. Hän alkoi sanoa, että "he ovat rikollisia".

Ei yhtenäistä rintamaa

Trumpilla ei ole vastassaan yhtenäistä rintamaa Latinalaisessa Amerikassa.

Nava-Contreras huomauttaa, että eri mailla on hyvin erilaisia hallituksia, ja myös niiden suhtautuminen Trumpin maahanmuuttopolitiikkaan vaihtelee suuresti.

– Jokainen vähän mittaa, mikä on heidän neuvottelutilanteensa, ja mitä he voisivat tehdä.

Osa maista on korostanut yhtenäisen linjan tärkeyttä. Hondurasin presidentti Xiomara Castro kutsui aiheen tiimoilta torstaiksi koolle Latinalaisen Amerikan ja Karibian maiden yhteisön (Celac) kokouksen.

Sekä Kolumbian Petron että Brasilian Lulan kritiikki on kohdistunut karkotettujen huonoon kohteluun, ei karkotuksiin sinänsä.

Oma tapauksensa on Meksiko, jonka kansalaisia karkotettavien joukossa on eniten, ja joka tottui jo Trumpin ensimmäisellä kaudella toimimaan tämän kanssa.

1:56Trump määräsi lisää sotilaita Meksikon rajalleTrump määräsi lisää sotilaita Meksikon rajalle

Nava-Contrerasin mukaan Yhdysvallat ja Meksiko ovat toisilleen niin tärkeitä kauppakumppaneita, ettei kummankaan edun mukaista ole ajautua välirikkoon.

– Meksikon kanssa asiat toimivat nykyään itse asiassa aika hyvin.

Lisää aiheesta:

Trump on tyytyväinen, kansa todellakaan ei – ja pahin kriisi voi olla vasta edessäTrump sekoitti maailman kolmessa kuukaudessa: "Mikä katkaisee kamelin selän?"Trump allekirjoitti kuolemantuomiota suosivan asetuksen – Meksikon puolella odottaville puhelimiin tyly ilmoitusTrumpin lupaus voi syöstä Yhdysvallat hintakaaokseen – ruokakaupassa voi hämmästyä jo nytTrump parjasi konfliktialueilta tulevia siirtolaisia ja leikkasi pakolaiskiintiöt ennätysalhaisiin lukemiin – "On häväistys, mitä he ovat tehneet osavaltiollenne""Sinun suusi on siivottomin persläpi maailmassa" – Trumpin puheet suututtavat ympäri maailmaa, jopa Norja hermostui
Donald TrumpTrumpin YhdysvallatMaahanmuuttoMeksikoKolumbiaEtelä-AmerikkaUlkomaat
"Maahanmuuttajat ovat New York", kyltti muistuttaa kaupungin väestöhistoriasta.AFP / Lehtikuva

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • Eilen20:14
    Iso-Britannia

    Kuvat: Tältä Donald ja Melania Trumpin Britannian-vierailu näytti

  • Eilen19:25
    Jimmy Kimmel

    Kommentti: Donald Trump vetää Amerikkaa vauhdilla viemäristä alas – Jimmy Kimmelin hyllyttämisessä koominen ristiriita

  • Eilen19:19
    Iso-Britannia

    Trump: Putin on pettänyt minut

  • Eilen19:05
    Jimmy Kimmel

    Raivo repesi Jimmy Kimmelin hyllyttämisestä: "Tältä autoritarismi näyttää"

  • Eilen14:17
    Keir Starmer

    Trump ja Starmer allekirjoittivat teknologiasopimuksen