Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoo Jemenin huthien ilmoittaneen lopettavansa iskut kauppalaivoja vastaan Punaisellamerellä.
– Huthit ovat ilmoittaneet, että eivät halua taistella enää. He vain eivät halua taistella. Ja me kunnioitamme sitä ja lopetamme pommitukset. Ja he ovat antautuneet, Donald Trump sanoi Valkoisessa talossa.
– He sanovat, etteivät aio enää räjäyttää laivoja. Se on ollut meidän päämäärämme, Trump sanoi.
Trump kertoi huthien ilmoituksesta, kun puhui medialle yhdessä Kanadan pääministerin Mark Carneyn kanssa.
Trump ei suostunut paljastamaan asiasta muuta kuin, että tieto huthien ilmoituksesta tuli "erittäin, erittäin hyvästä lähteestä".
Jemenin naapurimaa Omanin ulkoministeriö ilmoitti tiistaina viestipalvelu X:ssä neuvotelleensa tulitaukosopimuksen Yhdysvaltojen ja huthien välille.
Huthit eivät ole toistaiseksi kommentoineet Trumpin ilmoitusta.
Juttu jatkuu videon jälkeen.
1:48Katso myös: Israel aikoo laajentaa sotilasoperaatiotaan Gazassa tavoitteena ottaa alue haltuunsa.
