Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Topi Raitasen EM-kultajuoksun mitaleja uudestaan jakoon – dopingtestissä värähti

Ahmed Abdelwahed (vas.) ylsi EM-hopealle Topi Raitasen (oik.) voittamassa estejuoksufinaalissa Münchenissä elokuussa 2022, mutta nyt italialainen menettää mitalinsa dopingkäryn takia.
Ahmed Abdelwahed (vas.) ylsi EM-hopealle Topi Raitasen (oik.) voittamassa estejuoksufinaalissa Münchenissä elokuussa 2022, mutta nyt italialainen menettää mitalinsa dopingkäryn takia. IMAGO/Chai v.d. Laage/ All Over Press
Julkaistu 15.12.2023 09:04

MTV URHEILU – Reuters

Italialainen estejuoksija Ahmed Abdelwahed on saanut neljän vuoden kilpailukiellon dopingrikkomuksen takia. Lisäksi hän menettää vuoden 2022 EM-hopeansa. 

Abdelwahed, 27, rynnisti hopealle Suomen Topi Raitasen voittamassa 3 000 metrin estejuoksun EM-finaalissa Münchenissä.

Yleisurheilun kansainvälinen dopingtutkintayksikkö Athletics Integrity Unit (AIU) tiedotti torstaina, että Abdelwahedin virtsanäytteestä on löytynyt meldoniumia, joka on Maailman antidopingtoimiston Wadan kieltämä aine. 

LUE MYÖS: Yleisurheiluliitto sivuutti KOK:n päätöksen – ei päästä venäläisiä olympialaisiin

Abdelwahed on ollut tilapäisessä kilpailukiellossa syyskuusta 2022 lähtien. Hän väitti, ettei ole käyttänyt meldoniumia tietoisesti, mutta AIU tuomitsi hänet pannaan, kun B-näyte vahvisti löydökset. 

– Kaikki kyseisen urheilijan tulokset EM-kisoista 2022 ja elokuun 19. päivästä 2022 lähtien hylätään, AIU tiedotti. 

AIU:n mukaan Abdelwahed voi valittaa tuomiosta Urheilun kansainväliseen vetoomustuomioistuimeen CAS:iin 30 vuorokauden sisällä.

Abdelwahedin dopingkäryn myötä Italian Osama Zoghlami nousee EM-finaalin kolmossijalta hopealle ja Espanjan Daniel Arce saa pronssin jälkijunassa. Topi Raitasen voittoaika EM-finaalissa oli 8.21,80. 

Lisää aiheesta:

Iso dopingraato MM-kisojen kynnykselläMM-mitalisti jo kisavalmiina Tokiossa – dopingtutkijoilta väliintuloLehti: Dopingratsia olympiakylässä – huippujuoksija epäilyn kohteenaME-mies kärähti dopingista – sai jättipannanPikajuoksun ME-naista epäillään dopingrikkeestäValtavia dopingpannoja – yleisurheilun tähtitehtaassa raju harvennus
EM-yleisurheiluYleisurheiluDopingUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

EM-yleisurheilu
  • 8.8.17:00
    Yleisurheilu

    Kaksi EM-mitalia Suomeen! Moukarilupaukset säväyttivät kotiyleisön edessä

  • 31.7.14:06
    Yleisurheilu

    Suomen EM-isännyysprojekti nytkähti eteenpäin

  • 18.7.20:36
    Yleisurheilu

    EM-pronssia! Kasperi Vehmaa avasi Suomen mitalitilin

  • 18.7.18:38
    Yleisurheilu

    Suomen ennätys! 20-vuotias Antti Sainio säväytti EM-kisoissa – yksin uudelle sekuntiluvulle

  • 25.6.11:01
    Yleisurheilu

    Nooralotta Neziriltä yllätysveto