Jääkiekkoilija Tony Salmelaisen karu tarina urheilu-uran päätöksestä vahvistaa Urheilu Mehiläisen tuoreen tutkimuksen tulokset. Tutkimukseen vastanneista urheilijoista lähes puolet oli kokenut urallaan vakavia loukkaantumisia ja yli puolet mielenterveyden ongelmia, mutta lähes kaikki kokivat urheilun silti rikastuttaneen elämää.
Urheilijoista 49 prosenttia ilmoitti, että ura on ollut jokaisen siihen uhratun tunnin arvoinen.
– En vaihtaisi mihinkään, tutkimuksen paneelikeskusteluun osallistunut Salmelainen tiivisti mietteensä kymmenen vuotta sitten katkenneesta urastaan.
NHL:ssä piipahtaneen ja pitkän uran AHL-liigassa, Sveitsissä ja SM-liigassa pelannut Salmelainen joutui lopettamaan toistuvien päävammojen takia. Uran loppu vei elämänhalun, mutta hän on toipunut, työskentelee Toronto Maple Leafsin kykyjenetsijänä ja tarjoaa urheilusta vetäytyville urheilijoille vertaistukea Elämän pelikirja -hankkeessa.
– Voin nyt fyysisesti ja henkisesti paremmin kuin koskaan, aivoterveysvalmentajan pätevyyden hankkinut Salmelainen vahvistaa.
Apu löytyi ammattilaisilta

Kun Salmelaisen ura päättyi 32-vuotiaana, hän näki urasta luopumiseen liittyviä painajaisia viikoittain ja menetti elämänhalunsa. Synkimmässä vaiheessa tyttöystävällä oli 112 valmiina puhelimessa pahimman varalta.
– Mutta menin hoitoon ja sain apua, Salmelainen kertoo ja korostaa vielä, että huippu-urheilusta luopumista piti sulatella pitkään.

