Suomalaiset toimittajayhdistykset ovat huolissaan tutkivan journalismin riippumattomuudesta ja kriittisen journalismin toimintamahdollisuuksista Suomessa.
Jos ulkopuolinen painostus kaventaa kriittisen journalismin tekemistä, suurin häviäjä on yleisö, sanovat Tutkivan journalismin yhdistys sekä Oikeustoimittajien, Politiikan toimittajien ja Taloustoimittajien yhdistykset tiedotteessaan.
Yhdistysten mukaan tutkivan journalismin tehtävä on kertoa asioita, jotka voivat olla kiusallisia vallanpitäjille. Tämä yhteiskunnan valvontatehtävä on yksi demokratian perusteista, tiedotteessa sanotaan.
"Yhteistyö toimituksissa tärkeää"
Toimittajajärjestöt huomauttavat tiedotteessaan, että Euroopan ihmistuomioistuin (EIT) on toistuvasti muistuttanut median roolista vallan vahtikoirana.
– Merkittävien tietojen ja mielipiteiden julkaisu ei ole vain median velvollisuus, vaan yleisöllä on oikeus saada tietää niistä, tiedotteessa sanotaan.
Yhdistysten mukaan ulkopuolisen painostuksen kohdistuessa journalismiin toimittajien ja toimitusten johdon yhteistyön tärkeys korostuu.
Yhdistykset vaativat, ettei media luovuttaisi journalistista ohjausta vallanpitäjille eikä luopuisi yhteistyöstä toimitusten sisällä.
