Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Toimisiko britti-idea koiranpennuista luokkahuonessa Suomessa? Stressi syynä lukiolaisten uupumukseen? "Stressin voi oikein haistaa ilmapiirissä"

2:10Suomalaiset lukiolaiset painivat stressin ja uupumuksen kanssa
Julkaistu 23.09.2018 18:14(Päivitetty 23.09.2018 18:19)
Toimittajan kuva
Jessica Helaskoski

Lukiolaisista olisi erittäin tärkeää, että oppilaitos pyrkisi tarjoamaan eri keinoja ja aktiviteetteja stressaantuneille opiskelijoilleen.

Näin ylioppilaskokeiden alla useat nuoret kamppailevat stressin ja koulu-uupumuksen kanssa enemmän kuin koskaan elämässään. Opetusministeriön viime vuonna tehdyn selvityksen mukaan jopa 75 prosenttia lukiolaisten tuntemista tunteista ovat negatiivisia, kuten stressiä, ahdistusta ja väsymystä.

MTV Uutiset kävi Tikkurilan lukiolla selvittämässä, miten lukiolaiset itse kokevat stressin ja uupumuksen tällä hetkellä, ja miten oppilaitokset ovat tulleet heitä tässä ongelmassa vastaan.

Katso ylhäältä video MTV Uutisten vierailusta Tikkurilan lukiolla.

Lukiolaisilla rankkaa

Stressi ja uupumus on erityisesti yo-kirjoitusten alla erittäin suuri puheenaihe lukioissa. Syksyn kirjoitukset tulevat nopeasti kesäloman jälkeen ja uudet kurssit painavat lukiolaisten mieltä. Tämän vuoksi mihinkään ylimääräiseen lukiolaisilla ei tunnu olevan aikaa.

– Kyllähän sen huomaa käytävillä, että kirjoitukset painavat. Stressin voi oikein haistaa ilmapiirissä, toteaa Tikkurilan lukiossa opiskeleva.

 Antti Kivi

Syksyn kirjoitukset vaativat, että opiskelijat laittavat kesälomastaan aikaa lukemiseen. Jos tähän ei ole mahdollisuutta, voi paniikki syntyä helposti.

– Sen huomaa, että stressi on tosi kuuma puheenaihe varsinkin näin syksyisin, sanoo Vaskivuoren lukiossa opiskeleva Matilda Stirkkinen.

Koiranpennuista iloa päivään

Maailmalla on myös havaittu opiskelijoissa vallitseva stressi ja useita apukeinoja on otettu käyttöön eri oppilaitoksissa. Esimerkiksi Iso-Britanniassa on useisiin korkeakouluihin tuotu koiranpentuja,  joita opiskelijat voivat leikittää ja rapsuttaa rauhoittuakseen hetkellisesti.

Suomessa koiria on jo otettu erityislasten tueksi, sillä niillä on tutkitusti rauhoittava ja stressiä alentava vaikutus ihmismieleen. Koirat voisivat olla siis yksi keino rauhoittaa myös lukiolaisia.

– Meillä on tällä hetkellä opiskelijoilla oma tila, jossa on sohvia, kahvinkeitin ja muuta, mutta jos sinne lisäisi vaikka ne koiranpennut, rentouttaisihan se aivan eri tavalla, sanoo Kivi.

Oppilaitoksilta toivotaan rohkaisua

Suomessa lukiot tarjoavat opiskelijoilleen abikursseja kirjoituksiin valmistautumisen tueksi. Oppilaitoksilta toivottaisiin kuitenkin vielä uusia eri tapoja huomioida opiskelijoiden stressi ja uupumus. 

Muun muassa pienemmät opetusryhmät henkilökohtaisempaan opetukseen koettiin erityisen tärkeäksi.

– Kyllä aktiviteetit varmasti opiskelijoista auttaisivat osaa opiskelijoista. Varsinkin kun tuntuu, että ulkopuolelta tulee paineita. Myös yksilöllisempää ohjausta ja kannustusta toivottaisiin enemmän, kommentoi Stirkkinen.

Opiskelijat kokivat myös tärkeäksi, että koulu voisi miettiä keinoja alentaa kynnystä hakeutua opiskelijahuollon palveluihin.

Lisää aiheesta:

Nuoret tyrmäävät yo-kirjoitusten poistamisen – tällaista on arki lukion digimaailmassa: "Osa opiskelee, osa pelaa"Kaksi kolmesta lukiolaisesta kertoo voivansa huonommin kuin haluaisi – opiskelijat keksivät 182 ideaa, joilla ilon voisi palauttaa kouluarkeenMTV Uutisten rehtorikyselyssä huolestuttavia tuloksia: Jopa alakoulussa on nyt koulunkäynnin keskeytyksiä – "Meillä on ongelma"Yli puolet rehtoreista kertoo olevansa valmiita siirtymään etäopetukseen – korona luo taas synkän pilven koulujen ylle: "Epävarmuuden sietokyky on aikamoisella koetuksella""Olen loppuunpalamisen partaalla" – yli puolet lukiolaisista kokee etäopiskelun raskaaksiMiten ylioppilaskirjoituksiin voi valmistautua? Psykologien täsmävinkit lievittävät viime hetkien ahdistusta – "Korkeakoulujen opiskelijavalintojen uudistus luo lisästressiä"
LukioYlioppilaskokeetStressiUupumusNuoretKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lukio
  • 31.10.07:45
    Ilmastonmuutos

    Toimintaa ahdistuksen tilalle – Lahden lukiolaisille opetetaan ilmastovaikuttamista

  • 26.9.06:00
    Ylioppilaskokeet

    Toimittaja eläytyi abien tuskaan – näin sujui "arkimatematiikka"

  • 17.9.19:30
    Nuoret

    Positiivisia uutisia: Nuorilla pyyhkii aiempaa paremmin

  • 17.9.15:41
    Ylioppilaskokeet

    Ylioppilaskokeissa ei tänään suuria ongelmia

  • 16.9.12:30
    Ylioppilaskokeet

    Yo-kokeesta farssi: Lautakunta lupaa arvostelun olevan oikeudenmukaista