Yksi kaikkien aikojen kanadalaismaalivahdeista, NHL-uransa juuri päättänyt Marc-Andre Fleury liittyy Kanadan jääkiekkomaajoukkueen mukaan perjantaina alkaviin MM-kisoihin.
MM-kisat ovat Fleurylle, 40, uran ensimmäiset. Maalivahdin joukkueeseen liittymisestä kertoivat maanantai-iltana useat pohjoisamerikkalaislähteet, muun muassa The Athleticin Michael Russo.
Fleury vahvisti asian hieman myöhemmin myös itse medialle.
Torjuja päätti NHL-uransa tähän kevääseen. Hänen edustamansa Minnesota putosi pudotuspelien avauskierroksella.
Fleury on yksi kaikkien aikojen NHL-vahdeista. Kanadanranskalainen on sarjan maalivahtien voittotilastossa toisena maanmiehensä Martin Brodeurin jälkeen.
Fleury tuli tunnetuksi Pittsburgh Penguinsin 2010-luvun loistovuosien muurina. Hän voitti seurassa kolme Stanley Cupia.
Maalivahti pelasi uransa lopussa Minnesotan lisäksi myös Vegasissa ja Chicagossa.
Fleury on voittanut myös olympiakultaa. Hänellä on alkavissa MM-kisoissa mahdollisuus nousta ensimmäisenä maalivahtina niin sanottuun kolmen kullan kerhoon, johon tarvitaan Stanley Cup, olympiakulta ja MM-kulta.
Entinen Pittsburgh-tähti saa Kanadan MM-kisajoukkueessa pelata vielä kerran yhdessä pitkäaikaisen ystävänsä ja joukkuetoverinsa Sidney Crosbyn kanssa, jonka MM-kisapäätöksestä kerrottiin varhain tänä aamuna.
Kanada pelaa perjantaina alkavissa MM-kisoissa samassa lohkossa Leijonien kanssa. Maat kohtaavat maanantaina 19. toukokuuta.