Suomessa vietetään "Tänään en loukkaannu mistään" -teemapäivää.
Tempauksen tarkoituksena on herättää keskustelua politiikassa ja verkossa kiivaaksi yltyneestä keskusteluilmapiiristä. Teemapäivänä hiljennytään etenkin verkkokeskusteluissa, eikä loukkaannuta kerrassaan mistään.
Radio Novan jo toisen kerran lanseeraama teemapäivä huipentuu Loukkaantumis-Finlandian palkinnonjakoon. Siinä suomalaiset saavat päättää, kuka viidestä ehdokkaasta saa historiallisen "Tänään en loukkaannu mistään" -palkinnon. Palkinto jaetaan Radio Novan Enbuske & Linnanahde Crew -ohjelmassa huomenna.
Loukkaantumiskisan viisi ehdokasta ovat: Matti Apunen, Emilia Kukkala, Lenita Airisto, kotiäidit ja Timo Soini.
Palautetaan mieleen: Mistä kukakin loukkaantui?
Nyky-Suomessa on muodikasta hankkia huomiota omalle asialleen loukkaantumalla milloin mistäkin. Uusia loukkaantuneita ilmoittautuu etenkin sosiaalisissa medioissa lähes jokainen päivä.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini loukkaantui RKP:n puheenjohtajan Carl Haglundin sanoista. Soinin närkästys liittyi taannoiseen sanasotaan, kun Haglund arvosteli Soinin esiintymistä BBC:n HardTalk-ohjelmassa. Haglundin mielestä Soini häpäisi Suomen, kun puoluejohtajaa tentattiin ohjelmassa rasismisyytöksistä, ja Soini vastasi hymyillen kysymyksiin.
Pääministeri Jyrki Katainen esitti talousneuvoston Ruotsiin suuntautuneella matkalla, että yksi maamme vakavimmista työelämään liittyvistä ongelmista on naisten pitkät äitiyslomat. Suomi24:n ja Vauva.fi:n palvelimet ylikuormittuivat sadoista tuhansista loukkaantuneista välittömästi. Kotiäidit todistelivat keskusteluissa, että lasten hoitaminen kotona on täyttä työtä, joskaan ei palkkatyötä.
