Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
2:47Tilanne Espanjassa pahenee kiihtyvää tahtia: Jo useita satoja koronaviruskuolemia päivittäin, lähes 4000 hoitotyöntekijää sairastunut – sotilaat löysivät vanhainkodeista hylättyjä ja jopa kuolleitaLähes 4000 hoitotyöntekijää on Espanjassa saanut koronavirustartunnan muun muassa suojavarusteiden puutteellisuuden vuoksi. Osa hoitohenkilökunnasta käyttääkin suojanaan roskapusseja.
Julkaistu 24.03.2020 15:47

STT – MTV UUTISET, JESSICA HELASKOSKI

Espanjassa koronaepidemian vaatimien uhrien määrä nousee kiihtyvää tahtia. 

Maan hallituksen mukaan viimeksi kuluneen vuorokauden aikana kirjattiin 514 uutta kuolemantapausta. Määrä on uusi ennätys. 

Edellinen kirjattiin eilen, jolloin kerrottiin 462 kuolemantapauksesta. Yhteensä koronaan kuolleita on Espanjassa jo noin 2 700.

Espanjassa on nyt raportoitu maailmanlaajuisesti kolmanneksi eniten koronakuolemia. Eniten koronaviruksen aiheuttamia kuolemantapauksia on raportoitu Italiassa, yli 6 000. 

Vahvistettuja koronatartuntoja Espanjassa on jo lähes 40 000.

Tilanne Espanjassa pahenee kiihtyvää tahtia: Jo useita satoja koronaviruskuolemia päivittäin, lähes 4000 hoitotyöntekijää sairastunut – sotilaat löysivät vanhainkodeista hylättyjä ja jopa kuolleita

2403-Espanja1 AOP
Madridiin avattiin ensimmäinen kenttäsairaala viime viikonloppuna.imago images/Xinhua/ All Over Press

Lue myös: Tältä näyttää Espanjan ensimmäinen kenttäsairaala, jossa voidaan hoitaa jopa 5500 koronapotilasta – odotammeko vastaavaa Suomeenkin?

Tuhansia hoitotyöntekijöitä sairaana

Reutersin mukaan lähes 4 000 hoitotyöntekijää on Espanjassa saanut koronavirustartunnan. Määrä vastaa noin 10 prosenttia koko maan sairastuneista. 

Syynä hoitohenkilökunnan sairastumiseen on muun muassa suojavarusteiden puute. CNN kertoo, että osa hoitotyöntekijöistä käyttää suojanaan roskapusseja.

Luistinrata muutettu ruumishuoneeksi

Uhreja on Espanjassa jo niin paljon, että pääkaupungissa Madridissa Palacio de Hielo (Jääpalatsi) -ostoskeskuksen luistinrata on muutettu tilapäiseksi ruumishuoneeksi. 

Viereinen kongressikeskus puolestaan toimii noin 5 500 vuodepaikan kenttäsairaalana.

Madridin hautausmaat ovat keskeyttäneet ruumiiden vastaanottamisen, koska henkilökunnalle ei ole riittänyt suojavarusteita.

Maan asevoimat avustaa koronaepidemian vastaisessa taistelussa muun muassa desinfioimalla vanhainkoteja.

– Armeija on löytänyt näillä käyneillä vanhoja ihmisiä, jotka on hylätty täysin, ja jopa kuolleita vuoteissaan, puolustusministeri Margarita Robles kertoi Telecinco-television haastattelussa. Hänen mukaansa tällaiseen vanhusten kohteluun aiotaan suhtautua "tiukasti ja joustamattomasti". 

Syyttäjäviranomaiset kertovat jo aloittaneensa tutkimukset tilanteesta joissain vanhainkodeissa.

Lisää aiheesta:

Espanjassa pelätään syyskuuta ja uutta korona-aaltoa – hotelleja muutetaan karanteenisairaaloiksi: "Jos mitään ei tehdä, kuolemaa ja tuskaa tulee lisää joka päivä"Barcelonalaisia kehotetaan pysymään kodeissaan, jotta tiukat rajoitukset eivät palaisiEspanjalaisille viimein hyviä uutisia: Tiukassa koronaeristyksessä sisätiloissa eläneet lapset pääsevät tänään ulosEspanja tiukentaa toimiaan: Vain välttämätön toiminta sallitaan kahden viikon ajan – madridilaissairaala kuvailee potilaiden määrää "täydeksi tsunamiksi"Tältä näyttää Espanjan ensimmäinen kenttäsairaala, jossa voidaan hoitaa jopa 5500 koronapotilasta – odotammeko vastaavaa Suomeenkin?Espanjassa nyt yli 1 700 koronakuolemaa, myös nuoria sairaalahoidossa
KoronavirusEspanjaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • ti06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"