Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Tiesitkö: Suosikkimausteesi on kodin tärkein siivousapuri – lue niksit!

Julkaistu 14.03.2012 10:42(Päivitetty 11.03.2014 13:57)

Suola tuo ruokaan makua, mutta siitä on muuhunkin. Did you know -sivuston vinkeillä pidät rikkaruohot ja muurahaiset aisoissa.

Karkottaa muurahaiset

Sirottele suolaa ovenpieliin ja muurahaisten kulkureiteille, jos hyönteiset pyrkivät valtaamaan kotisi.

Tappaa rikkaruohot

Rehottavat rikkaruohot on helppo tappaa sirottelemalla ensin suolaa kaakeleiden päälle ja kaatamalla sen jälkeen kuumaa vettä niiden päälle.

Koiran kirput

Onko lemmikilläsi kirppuja? Pese peti ja muut tarvikkeet suolavedellä. Jos pelkäät kirppujen pesiytyneen myös mattoihin, sirottele niiden päälle suolaa, anna vaikuttaa 12 tunnin ajan ja imuroi huolellisesti.

Puhdista uuni

Jos kokkauksestasi läikkyy uuniin jotain, kaada sen päälle suolaa. Näin vältyt tuoksuilta ja savulta ja suola kovettaa tahran, jolloin se on helppo irrottaa uunista.

Irrottaa tahrat kahvikannusta

Onko kahvinkeittimesi kannu täynnä tahroja, jotka eivät lähde pesussakaan? Kaada sinne puoli desiä suolaa ja 10–12 jääpalaa, sekoita ja anna vaikuttaa noin puolen tunnin ajan. Täytä pannu kylmällä vedellä ja huuhtele.

Myös kahvikupin tahrat saat kätevästi pois suolan avulla: Ripottele suolaa sitruunankuoreen ja pyyhi tahrat pois sen avulla.

Helpottaa ampiaisenpiston aiheuttamaa kipua

Kesä ja ampiaiset ovat pian taas täällä. Jos vihulainen sattuu pistämään, kastele pistokohta ja kaada sen päälle suolaa.

Irrottaa punaviinitahrat

Jos viiniä kaatuu matolle tai kankaalle, sirottele tahralle runsaasti suolaa. Suola imee viiniä itseensä, joten anna sen vaikuttaa hetki. Harjaa suola pois ja levitä sen päälle glyseriiniä, jonka annat vaikuttaa seuraavaan päivään. Imuroi tai pese matto ja tadaa – punaviini on tipotiessään!

Lähde: Didyouknow.org

Lue myös:

(MTV LIFESTYLE)

Lifestyle

Lisää aiheesta:

"Onko tämä joku vitsi?" – testasimme sipulikikan, josta Lauri Kaivoluotokin yllättyiHugo-vauva oli iloinen eikä itkenyt juuri koskaan – yhdessä yössä koko perheen elämä muuttuiMiksi keskustassa pysäköinti maksaa? Syy on selvä – eikä hinta ainakaan laskeTiedätkö sukusi salat? Sukututkija neuvoo, miten käytät tekoälyä oikein – "Hieman tyhmä"Löytyykö katoltasi aurinkopaneeleja? Älä pilaa niitä tällä virheellä, vaikka houkutus olisi suuriTrumpin hallinto pisti ravitsemussuositukset uusiksi – kuohuttava linjaus lihasta ja rasvasta

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 08:47
    Ruokaniksit

    "Onko tämä joku vitsi?" – testasimme sipulikikan, josta Lauri Kaivoluotokin yllättyi

  • 06:51
    Asian ytimessä.doc

    Hugo-vauva oli iloinen eikä itkenyt juuri koskaan – yhdessä yössä koko perheen elämä muuttui

  • Eilen18:57
    Pysäköinti

    Miksi keskustassa pysäköinti maksaa? Syy on selvä – eikä hinta ainakaan laske

  • Eilen16:45
    Historia

    Tiedätkö sukusi salat? Sukututkija neuvoo, miten käytät tekoälyä oikein – "Hieman tyhmä"

  • Eilen14:03
    Sähkö

    Löytyykö katoltasi aurinkopaneeleja? Älä pilaa niitä tällä virheellä, vaikka houkutus olisi suuri