Tiede- ja kulttuuriministeri Hanna Kososelta toiveikas viesti urheiluväelle – toivoo rajoituksille mahdollisimman nopeaa käsittelyä: "Voi olla erilaisin järjestelyin mahdollista"
Alle 500 hengen tapahtumat ovat hallituksen päätöksen nojalla sallittuja kesäkuun alusta lähtien. Päätös on herättänyt keskustelua urheilutoimijoiden keskuudessa, sillä se koetaan epätasa-arvoisena suhteessa esimerkiksi ravintoloihin ja huvipuistoihin.
MTV Uutisextrassa vieraillut tiede- ja kulttuuriministeri Hanna Kosonen muistutti, että vaikka tautitilanne on Suomessa juuri nyt hyvä, koronavirus ei ole Suomesta poistunut.
– Avaamme eniten rajoituksia kaikista niistä länsimaista, jotka avaavat nyt rajoituksiaan esimerkiksi kokoontumisten suhteen, Kosonen sanoi Uutisextrassa.
Kosonen kertoo olevansa samaa mieltä urheiluväen kanssa, jotka ovat ihmetelleet, miksi 15 000 - 20 000 ihmistä vetävälle stadionille ei saa järjestää turvallista urheilutapahtumaa.
– Isompienkin määrien salliminen voisi olla erilaisin järjestelyin mahdollista. Meidän täytyy tarkasti miettiä, millä tavalla tämä olisi syytä tehdä. Tietenkään se ei voi rajautua siihen, onko toimintana urheilua, kulttuuria tai jotain muuta.
Kososen mukaan hallitus aikoo tarkastella esimerkiksi urheilutapahtumien tilannetta kesäkuun 8.-12. välisenä aikana. Aiemmin hallitus ilmoitti, että rajoituksien sisältöä tarkasteltaisiin uudelleen myöhemmin kesäkuussa.
– Toivon, että niitä tarkasteltaisiin mahdollisimman nopeasti, kun tautilanteesta on vain saatu sen verran tietoa, että uusia muutoksia uskalletaan tehdä. Aion edistää tätä neuvotteluissamme, Kosonen sanoi.
Otsikkoa muokattu kello 16.27.
Uusimmat
-
08:31
28-vuotias jalkapallovahti kuoli Turkin maanjäristyksissä
-
08:25
Tutkimus paljastaa kuusi elämäntapaa, jotka voivat hidastaa muistin heikkenemistä
-
08:13
Brittitiedustelu: Ukraina ja Venäjä taistelevat Dneprjoen hallinnasta – MTV seuraa sotaa
-
08:05
Maanjäristyksen uhrimäärä noussut jo yli 8 300:n – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
07:48
LeBron James teki huimaa NBA-historiaa! Uskomaton saavutus sai supertähden herkistymään
-
07:41
MTV:n asiantuntija: Biden vältteli puheessaan kolmea asiaa – yksi seikka suomalaisittain ikävä
-
07:36
Valtteri Bottakselta suoraa puhetta tulevaisuudestaan – paljasti salaisen haaveensa
-
07:30
Perussa lähes 600 merileijonaa ja noin 55 000 lintua kuollut lintuinfluenssaan
-
07:30
Kalle Rovanperän kovin haastaja saattaa sittenkin löytyä yllättävän läheltä: "Voikin olla paremmat mahdollisuudet"
-
07:27
Akseli Herlevi ja Emmi Suuronen ovat eronneet – ex-parin lupaus kaksi vuotta sitten: "Niin kauan, kun yhdessä on parempi"
-
07:19
Piinaako stressivatsa? Näin ärtynyttä suolen toimintaa voi helpottaa
-
06:50
Poliisi huolestui verkkorikollisuuden uusista ilmiöistä: Tuplakiristyksiä ja yhä nuorempia tekijöitä
-
06:33
Ketkä ostavat vielä levyjä ja mikä nyt myy? MTV vieraili 25 vuotta toimineessa levykaupassa
-
06:31
Sähköpotkulautojen valvonta kiristymässä? IS: Lakiin suunnitteilla merkittävä muutos
-
06:30
HIFK:n suunta on muuttunut hämmästyttävällä tavalla – mutta miksi yksi Sveitsin-reissu symboloi valtavaa käännettä?
-
06:16
Joe Biden piti vuosittaisen kansakunnan tilaa koskevan puheensa: Sivusi Venäjän hyökkäystä
-
06:15
Miksi Ukraina vaihtaa puolustusministeriään kesken sodan? Asiantuntija vastaa
-
06:09
Washington Post: Yhdysvaltojen viranomaisten mukaan Kiina käyttänyt vakoiluilmapalloja useita vuosia
-
06:06
Tässä ovat kiinalaisen vakoilupallon jäänteet: Kiina kieltäytyi puhelusta alasampumisen jälkeen
-
06:00
Näkökulma: Ott Tänak maalasi Montessa petollisen kangastuksen – vanha sanonta voi hyvin käydä toteen jo Ruotsissa
-
Lataa lisää