THL: Suomessa on todettu 390 uutta koronatartuntaa ja viikonlopulta 7 koronakuolemaa – rokotustodistus käyttöön toukokuussa
Suomessa on todettu 390 uutta koronavirustartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos.
Kahden viime viikon aikana on raportoitu 6 163 tartuntaa, mikä on 966 tartuntaa enemmän kuin edeltävien kahden viikon aikana.
Seitsemän vuorokauden aikana on raportoitu 3 470 tartuntaa. Se on 777 enemmän kuin edeltävän viikon aikana.
Koronatartuntoja on tähän mennessä raportoitu yhteensä 54 132.
Viikonlopun aikana todettiin yhteensä seitsemän koronaan liittyvää kuolemaa. Tautiin liittyviä kuolemia on tähän mennessä raportoitu 733.
Sairaalahoidossa on tällä hetkellä 170 ihmistä, joista teho-osastoilla on 30 potilasta.
Virusmuunnoksia on todettu tähän mennessä yhteensä 556 kappaletta. Näistä 530 on Britannian muunnosta, 25 Etelä-Afrikan ja yksi Brasilian muunnosta.
Taudin ilmaantuvuus on kasvanut 11 sairaanhoitopiirin alueella. Ilmaantuvuusluku kertoo tautitapaukset kahden viikon ajalta sataatuhatta asukasta kohden.
Suomessa 282 730 ihmistä on saanut koronavirusrokotteen ensimmäisen annoksen, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL).
Rokotteen toisen annoksen on saanut yli 73 000 ihmistä. Yhteensä rokoteannoksia on annettu melkein 356 000.
Eniten rokoteannoksia on annettu Helsingin ja Uudenmaan (Hus), Varsinais-Suomen sekä Pirkanmaan sairaanhoitopiirien alueilla.
Selkeästi eniten koronarokotteen saaneita löytyy 80 vuotta täyttäneiden ja sitä vanhempien joukosta. Tämänikäisistä rokotteen on saanut yli 120 000.
Rokotustodistus käyttöön toukokuussa
Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) on täsmentänyt tietoja sähköisestä koronarokotustodistuksesta.
Ministeriön mukaan todistuksessa näkyisi tietoja muun muassa rokotetusta ihmisestä ja annetusta rokotteesta. Todistuksen saisi käyttöönsä Omakanta-palvelusta ja se voisi olla puhelimesta näytettävä sähköinen rokotustieto, joka voitaisiin myös tulostaa paperille.
Sähköinen koronarokotustodistus pyritään saamaan käyttöön toukokuussa. Sitä ennen vaaditaan kuitenkin STM:n asetus, joka tarkentaisi asiakastietolakia. Tavoitteena on, että asetus olisi valmis alkukeväästä.
Lisäksi STM:n tarkoituksena on, että myös muita rokotuksia koskevat todistukset voitaisiin saada suoraan Omakanta-palvelusta.
Uusimmat
-
21:51
Lukon maagiselle kotisaldolle jatkoa – huima ero muihin SM-liigaseuroihin nähden
-
21:42
Pääministeri Marin Ylellä: Epäilen koronatoimien riittävyyttä, uusia rajoituksia pohditaan ehkä jo tällä viikolla
-
21:32
Eteneekö paikallinen sopiminen tämänkään vaalikauden aikana? Työryhmän puheenjohtaja: "Olen enemmän optimisti kuin pessimisti"
-
21:31
F1-kauden avauskisaan pääsee yleisöä – vaatimuksena rokote tai koronatoipuminen
-
21:17
Tiesitkö? Keräämättömät koiran jätökset voi olla terveysriski – MTV kysyi, ärsyttääkö koirankakka helsinkiläisiä
-
21:17
Venäjä tarjoutuu toimittamaan Suomelle koronarokote Sputnik V:n tuotantotekniikkaa
-
21:13
Kolme suomalaista Oberstdorfin suurmäen kisaan
-
21:09
Stop the Press! Lukon tähtipuolustajasta SM-liigan ainokaisen sankari – katso kaikki maalit
-
21:03
Vartalomaalausta ja tuolitanssia – heidät nähtiin Talentin neljännessä jaksossa!
-
20:50
Iivo Niskasen paikka vaihtuu – tässä Suomen miesten MM-viestinelikko!
-
20:47
Asiantuntija huolissaan työttömyysjaksojen pitkittymisestä – näkee selkeän ratkaisun työllisyysongelmaan
-
20:40
Helsingin yliopiston tutkijat tiivistivät tutkimuksensa hulvattomaksi räpiksi – voittivat Science-lehden tanssikilpailun
-
20:28
SHL:n runkosarja loppusuoralla – taulukon molemmissa päissä luvassa hurjaa draamaa
-
20:27
Vain Norjassa! MM-viestivalinnoissa "brutaali" päätös – tämä sai myös Suomen nelikon hämilleen
-
20:22
Kiinalaismies määrättiin maksamaan ex-vaimolleen tuhansia euroja tämän tekemistä kotitöistä
-
20:20
Riitta-Liisa Roposelta historiallinen teko – Jari Isometsä alleviivaa taustaa: "Hyvin spesiaalia"
-
20:07
Iäkäs mies hukkui pudottuaan jäihin Kemiönsaaressa
-
20:07
Nestehukkaa, pakkolepoa – Krista Pärmäkoski paljasti draaman MM-pronssin taustalta: "Oli lähellä, etten olisi pystynyt hiihtämään"
-
20:04
”Melkoinen temppu!” – SM-liigassa herkkupala, KooKoo mukaan jäätävällä osumalla
-
20:01
NHL:n supertähdelle esitetty kysymys ihmetytti – vastaus olikin suorastaan hyinen
-
Lataa lisää