THL:n Mika Salminen vahvistaa: Tämän päivän tartuntaluvut ovat syksyn isoimmat Suomessa
Tänään julkistettu uusien koronatartuntojen lukumäärä (227) on toistaiseksi suurin päiväkohtainen luku tänä syksynä.
Helsingin, Espoon ja Vantaan kaupunkien, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL), Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) ja Etelä-Suomen aluehallintoviraston muodostama koronakoordinaatioryhmä, niin sanottu koronanyrkki, kertoi tiedotustilaisuudesta pääkaupunkiseudun uusista koronalinjauksista ja -suosituksista.
Epidemiatilanteesta puhunut THL:n johtaja Mika Salminen sanoo tilanteen muuttuneen Suomessa viimeisten viikkojen aikana.
Salminen toteaa tämän päivän tartuntatapausten määrän (227) olevan korkein Suomessa tänä syksynä todettu luku. Tämän päivän luvussa Helsinki ei ollut johdossa, vaan ryppäitä nähdään nyt muualla maassa.
– Tämän päivän luvuissa Vaasa pitää ykköspaikkaa, Salminen sanoo.
Koronakoordinaatioryhmän mukaan pääkaupunkiseudulla ryhdytään tunnistamaan korkean riskin ravintoloita. Tunnistamisella pyritään puuttumaan niin sanottuihin korostuneen riskin ravintoloiden toimintaan ja riskikäyttäytymiseen.
Lisäksi ryhmä suosittelee yksityisiä elinkeinonharjoittajia edellyttämään asiakkailtaan kasvomaskin käyttöä kaikissa tilanteissa, joissa tapahtuu kohtaamisia ihmisten välillä.
Tavoitteena on ehkäistä koronaviruksen leviäminen erityisesti ravintoloissa, yksityisissä ja julkisissa palveluissa sekä yksityistilaisuuksissa.
Artikkelia päivitetty 6.10.2020 kello 14.45: Korjattu virheellinen tieto otsikosta ja tekstistä – Salminen vahvisti tämän päivän tartuntalukujen olevan korkein lukema tänä syksynä, ei koko vuotena.
Uusimmat
-
06:34
Huijauksista epäilty Melissa katosi kodistaan kuukausia sitten: Nyt hänen mädäntynyt jalkansa löytyi australialaiselta rannalta
-
06:30
Sami Vatasen vekkuli tempaus sai toimittajan pillastumaan – "V***u!"
-
06:00
Miksi koronarokotteet jaettaan Suomeen epätasaisesti? Asiantuntija kertoo, miksi eräät alueet ovat rokotuksissa muita edellä
-
05:47
"Potilaita vain tulee ja tulee" – HUSin tehohoitajat avautuvat MTV:lle, kuinka koronatilanne kiristää otettaan
-
05:33
Ylen somalinkielisten koronauutisten juontaja joutui rasistisen solvauksen kohteeksi – Syyttäjä: Liian vähäistä tutkittavaksi
-
05:05
Yhdysvalloissa asiantuntijat suosittelevat myyntilupaa uudelle koronarokotteelle: Ei vaadi pakastinta
-
04:47
Saudi-Arabia kiistää Yhdysvaltojen raportin: Kruununprinssi ei hyväksynyt toimittaja Khashoggin murhaa
-
23:52
Euroopan pörssit päätyivät alamäkeen korkohuolien keskellä
-
23:44
Demarit suivaantuivat Vapaavuoren Marin-kritiikistä: "Helsingin pormestari taitaa kokea piston sydämessään"
-
23:02
Näin Veikkauksen rahat jaettaisiin jatkossa yhdistyksille – työryhmä siirtäisi rahapelirahojen jakamisen selvemmin poliitikoille
-
22:55
Matias Maccelli alusteli, Juhamatti Aaltonen päätti illan tyylillä – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:48
Kalle Rovanperä taisteli kehnojen säätöjen kanssa – "Hävisimme aika paljon"
-
22:43
Donald Trump nousee jälleen parrasvaloihin – tätä asiantuntijat ennakoivat tapahtuvan Trumpin puhuessa seuraajilleen
-
22:37
Jari-Matti Latvala pettyi Toyotan avauspäivään – "Tiesin, että takkiin tulee"
-
22:27
Teemu Sunisella liian suuri kalustoero kärkikuskeihin – "Ei täällä ole ketään, joka on ajanut samalla autolla kovempaa"
-
22:15
Alfa Romeo fiilisteli uudella F1-autollaan – tältä Kimi Räikkösen tuleva työkalu näytti radalla
-
22:15
Britannian korkein oikeus ei anna Syyriaan lähteneen Isis-vaimon palata – ei enää minkään maan kansalaisuutta
-
22:07
Pelicansin kone meinaa yskähdellä – Tommi Niemelältä tyhjentävä niputus
-
21:44
Häikäisevä näky: Miehet kipusivat pilvien yläpuolelle kuvaamaan maisemia – "Miten taianomainen aamu"
-
21:40
Kärpät jätti kylmänviileästi kolme tähtipelaajaa huilaamaan – nuorten MM-hyökkääjä taas esillä
-
Lataa lisää