The Voice -tähti ammuttiin kuoliaaksi Meksikossa – useita laukauksia päähän

fuentes
Julkaistu 19.06.2016 11:28

MTV VIIHDE

Meksikon The Voice -ohjelmassa esiintynyt Alejandro ”Jano” Fuentes oli kuollessaan 45-vuotias.

Alejandro ”Jano” Fuentesia ammuttiin viime torstaina useita kertoja päähän. Hän menehtyi eilen lauantaina 18. kesäkuuta. Meksikon The Voice -ohjelmassa kilpaillut Fuentes oli kuollessaan 45-vuotias.

NBC Chicago raportoi, että Fuentes istui autossaan, kun häntä lähestyi mies. Mies käski Fuentesia nousemaan autosta, mihin tämä ei suostunut.

Tämän jälkeen mies ampui Fuentesia kolmesti päähän ja pakeni autolla, joka oli lyhyen matkan päässä tapahtumapaikasta.

Fuentes oli juhlimassa syntymäpäiväänsä ystäviensä kanssa ennen ampumista. Hän piti työkseen esiintymiskoulua nuorille esiintyjille. Juhlia vietettiin koululla.

kuva

Fuentesin läheinen ystävä Miguel Sanchez arvioi, että Fuentes ei osunut sattumalta asemiehen tulilinjalle.

– Se ei ollut sattumaa. He odottivat häntä. He odottivat hänen tulevan ulos koulusta, Sanchez toteaa.

– Olemme erittäin hämmentyneitä, eikä meillä ole selitystä sille, miksi tällaisia asioita tapahtyy. Olemme erittäin surullisia. Ei kukaan odota, että läheiselle ystävälle käy näin.

Fuentes on jo toinen The Voice -ohjelmasta tuttu kilpailija, joka on menehtynyt kesäkuun aikana luoteihin. Vain reilu viikko sitten levisi uutinen Christina Grimmien kuolemasta. Yhdysvaltalainen Grimmie jakoi nimikirjoituksia konserttinsa jälkeen, kun häiriintynyt fani ampui hänet kuoliaaksi kesäkuun 11. päivänä. 

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki