Kärppien johto maanantailta kesti tiistaina, kun oululaiset voittivat Ilveksen 2–1 miesten jääkiekkoliigan kuudennessa puolivälieräpelissä Oulussa. Voitot ovat tasan 3–3.
RAPORTTI: Seiskapeli! Kärpät tasoitti huippusarjan Ilvestä vastaan
Jääongelmien takia keskeytetty peli pelattiin loppuun alkaen Kärppien 1–0-johdosta ajassa 10.12.
Ilves hallitsi tiistain alkutapahtumia, mutta illan kuluessa Kärpät nousi tukevasti kuskin paikalle.
– Ilves tuli lujaa alkuun, mutta kestimme sen ihan hyvin. Mitä pidemmälle peli meni, saimme hyökkäyspeliäkin toimimaan ja saimme pidempää painetta toiseen päähän, Kärppien hyökkääjä Mika Pyörälä sanoi.
Pyörälän ylivoimamaali näytti ratkaisevan pelin, mutta Ilves tuli vielä maalin päähän Panu Miehon iskettyä kavennuksen Axel Rindellin virhearvion jälkeen.
Ilves pelasi loppuhetket ilman maalivahtia ja oli lähellä tasoitusta. Kärpät kuitenkin puolusti antaumuksella ja siirsi ratkaisun keskiviikoksi Tampereen Nokia Areenalle.
