Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tehyn ja Superin lakko siirtyy kahdella viikolla

Lehtikuva
Julkaistu 12.03.2022 12:41

MTV UUTISET – STT

Työministeri Tuula Haatainen (sd.) on päättänyt siirtää Tehyn ja Superin työtaistelua kahdella viikolla.

Haatainen päätti asiasta valtakunnansovittelija Vuokko Piekkalan ehdotuksesta.

Kuutta sairaanhoitopiiriä ja eräitä yhtiöitä koskeva lakko olisi alkanut 18. maaliskuuta, mutta siirtyy nyt alkamaan aikaisintaan 1. huhtikuuta. Kahden viikon mittaiseksi suunnitellun lakon piirissä olisi noin 25  000 Tehyn ja Superin jäsentä. Ylityö- ja vuoronvaihtokielto on voimassa jo nyt.

Tehyn, Superin, Jukon, Jytyn ja JHL:n sekä KT:n välisen työriidan sovittelua jatketaan maanantaina. Työriitaa on kuluneella viikolla soviteltu tuloksetta.

Keskeiset kiistakysymykset liittyvät palkkoihin. Työntekijöiden edustajat ovat vaatineet monivuotista palkkaohjelmaa, jolla nostettaisiin hoitoalan palkkoja. Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT on luonnehtinut vaatimusta täysin ylimitoitetuksi ja laskenut, että se maksaisi vähintään 12,4 miljardia euroa viiden vuoden aikana.

Työriitojen sovittelua koskevan lain mukaan työnseisausta voidaan siirtää kerran enintään kahdella viikolla, jos lakko kohdistuisi yhteiskunnan elintärkeisiin toimintoihin.  

Lisää aiheesta:

Hoitajajärjestöt vaativat lakon sovittelun jatkamista – syyttävät työnantajien edustajaa hiljaisuudesta25 000 hoitajan lakko alkaa perjantaina – "Sovittelua ei ole nyt heti edellytyksiä jatkaa"Kunta-alan ja hoitajien työriitojen sovittelu jatkuu tänään – ensimmäiset lakot uhkaavat alkaa perjantainaHoitajajärjestöt ottavat kovat keinot käyttöön: Ylityö- ja vuoronvaihtokielto koko kuntasektorilleKunta-alan uusi ylityö- ja vuoronvaihtokielto alkaa – tästä on kyseUusi lakkovaroitus hoitajajärjestöiltä – koskisi 40 000 hoitajaa
AmmattiliitotTyötaistelutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ammattiliitot
  • 9.9.18:21
    Orpon hallitus

    SAK:n Eloranta: Hallituksen talouspolitiikka haaksirikossa – leikkaukset osuneet erityisesti naisiin

  • 3.9.07:26
    Valtion budjetti

    Elinkeinoelämä pääosin tyytyväinen hallituksen budjettiesitykseen – työntekijäpuolelta tyly tuomio

  • 20.8.13:49
    Tuomiot

    KSML: Mies tuomittiin perussuomalaisia arvostelleen toimittajan kunnian loukkaamisesta

  • 10.7.19:07
    Politiikka

    MTV-kysely: 14 prosenttia pohtii liitosta eroamista – Marttinen: Ay-jäsenmaksun veromuutoksesta pidetään kiinni

  • 10.7.16:05
    Työelämä

    MTV:n kysely: Työpaikan säilyminen huolettaa jossain määrin yli puolta suomalaisista