Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tehtävien päällekkäisyys puhuttaa: Voiko samaan aikaan toimia kansanedustajana, kunnanvaltuutettuna ja aluevaltuutettuna?

AOP
Julkaistu 11.08.2024 19:11

MTV UUTISET – STT

SDP, vihreät ja RKP ovat valmiit rajaamaan kansanedustajien kolmoismandaatteja. Kokoomus ja keskusta eivät kannata rajaamista, ja kristillisdemokraateilla ei ole vielä kantaa asiaan. Vasemmistoliiton ja perussuomalaisten puoluesihteereitä STT ei tavoittanut tänään kommentoimaan asiaa.

SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi sanoi sunnuntaina Turun Sanomien haastattelussa, että toivoo kansanedustajien kolmoismandaatteja rajattavan. Rajaaminen tarkoittaisi Näkkäläjärven mukaan sitä, että kansanedustaja voisi olla ehdolla vain joko kunta- tai aluevaaleissa.

Kunta- ja aluevaalit pidetään samana päivänä ensi vuonna 13. huhtikuuta.

Hän sanoo, että on useaan otteeseen esittänyt muiden puolueiden puoluesihteereille sopuratkaisua asiaan liittyen.

– Valitettavasti en ole saanut tälle asialle riittävästi vastakaikua, sanoo Näkkäläjärvi Turun Sanomille.

Ei virallista keskustelua

Vihreät kannattaa kolmoismandaattien rajaamista.

– Se on meidän oikeuspoliittisessa ohjelmassa linjattu, kertoo vihreiden puoluesihteeri Anna Moring.

Moring kertoo, ettei ole saanut Näkkäläjärveltä virallista lähestymistä asian tiimoilta.

Myös kristillisdemokraattien puoluesihteeri Mikko Rekimies sanoo, ettei asiasta ole keskusteltu virallisesti puoluesihteereiden kesken.

– Enemmänkin ehkä niin, että siitä tullaan mahdollisesti tulevaisuudessa keskustelemaan, kertoo Rekimies.

Kristillisdemokraateilla ei ole vielä kantaa asiaan. Rekimies arvioi, että asiasta keskustellaan puolueessa ja eduskuntaryhmässä, kun syksy lähtee käyntiin.

Rekimies itse pitää tärkeänä, että puolueilla olisi samanlaiset käytännöt, jottei vaaliasetelma vääristyisi. Tunnetut kansanedustajat keräävät usein paljon ääniä vaaleissa.

Vihreät eivät ole linjanneet valmiista malleista, mutta Moringin mukaan pitäisi löytää sellainen tapa, joka on vaikuttava, mutta ei rajoittaisi ehdolle asettumista.

– Ei pitäisi olla mahdollista, että on yhtä aikaa kansanedustaja, kunnanvaltuutettu ja aluevaltuutettu, Moring sanoo.

Ehdolle asettumisen oikeutta vihreät ei halua rajata.

Myös RKP on valmis rajaamaan kolmoismandaattia, jos siihen vain löytyy sopiva keino.

– Juridisesti sitä on tietenkin hankala kieltää, meillä on hyvin vahva oikeus Suomessa asettua ehdolle, sanoo RKP:n puoluesihteeri Fredrik Guseff.

Kyseeseen voisi tulla epävirallinen "herrasmiessopimus".

– Olemme olleet avoimia sille, että tästä voitaisiin keskustella, mutta hankala sanoa, miten suurta kiinnostusta muiden puolueiden kohdalla on, Guseff kertoo.

"Kansalaiset arvioivat"

Kokoomuksen kanta on, että ehdokkaaksi asettuvan pitää saada harkita itse, missä vaaleissa on ehdolla.

– Kaikki saavat asettua ehdolle kaikkiin niihin vaaleihin kuin oikeaksi katsovat, ja kansalaiset voivat sitten arvioida tilanteen, sanoo kokoomuksen vt. puoluesihteeri Timo Elo.

Hän toteaa, että olisi iso asia, jos oikeutta asettua ehdolle rajattaisiin. Keskustelu asiasta on kuitenkin tervetullutta.

– (Keskustelua) käydään mielellään, ihan avoimin mielin.

Myöskään keskusta ei kannata kolmoismandaattien kieltoa tai rajaamista. Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho kertoo, että keskustan näkemys on ollut koko ajan se, että kaksois- ja kolmoismandaatit eivät ole ongelma. Erilaisia tilanteita varten ovat olemassa hallintosäännöt, joiden avulla voidaan selvittää, milloin edustaja on esimerkiksi esteellinen tai jäävi päättämään jostain asiasta.

– Me keskustassa katsomme, että kansanvaltaiseen, demokraattiseen järjestelmään kuuluu se, että sinä saat olla ehdolla niissä vaaleissa kuin haluat, kertoo Siika-aho.

– Näen sen hyvin ongelmallisena, jos me ryhtyisimme lainsäädäntöteitse rajaamaan näitä mandaatteja.

Siika-aho ei lämpene myöskään epävirallisille sopimuksille.

– En jaksa luottaa, että tällaisilla epävirallisilla sopimuksilla voisi olla arvoa, muuten kuin korkeintaan paikallisesti. Pitää olla selvät säännöt, ja nykyisellään meidän vaalilainsäädäntömme tarjoaa reilut pelisäännöt.

Lisää aiheesta:

MTV:n tiedot: Puolueilla erimielisyys vaalirahoituksesta – ensi kevään vaaleissa uhkana sekavat tilanteetVihreiden ohjelmaluonnos: Sunnuntailisät ehkä historiaan, rahaa luonnonsuojeluun ja yli kahden vanhemman salliminen lapsellePääministeripuolue ei lupaa terveysasemaa joka kuntaan – Marin: Harkinta pitää jättää tuleville päättäjilleFeministi ja Suomen nuorin kansanedustaja – tällainen on Ohisalon sijaiseksi valittu Iiris SuomelaOikeusministeri Henriksson toivoo, että puoluejohtajat ja ministerit eivät asettuisi ehdolle maakuntavaaleissaVain yksi eduskuntapuolue selvitti kuntavaaliehdokkaidensa julkiset rikostuomiot – moni puolue väittää ettei keinoja ole
PolitiikkaKunnatYhteiskuntaKansanedustajatSuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 06:14
    Sanna Marin

    Brittilehti kysyi Sanna Marinilta paluusta politiikkaan: Tässä vastaus

  • Eilen20:52
    Ilmastonmuutos

    USA ei lähetä korkean tason edustusta YK:n ilmastokokoukseen

  • Eilen18:30
    Helsinki

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • Eilen11:29
    MTV Uutisextra

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa

  • pe21:12
    Orpon hallitus

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"